Новини

З 2022 року в Україні планують відновлювати водогонні мережі: Уряд підтримав проєкт закону

Питання питної води все більш серйозно постає перед Україною. Щороку ситуація погіршується, адже водні мережі радянських часів занепадають. Як планують вирішувати проблему, читайте далі.


Кабінет Міністрів України схвалив розроблений Мінрегіоном законопроєкт «Про Загальнодержавну цільову соціальну програму «Питна вода України» на 2022-2026 роки. На Урядовому порталі опублікували відповідне повідомлення.


Аналіз ситуації

На сьогоднішній день в Україні у аварійному стані перебуває 35% водопровідних мереж та 38% мереж водовідведення, майже 30% насосних агрегатів на насосних станціях потребують заміни) та високий рівень втрат питної води (36% у середньому по Україні).


Сумарна протяжність каналізаційних мереж у країні становить 39,351 тисяч кілометрів, у тому числі ветхих та аварійних — 16,101 тисяч кілометрів, або 40,9%.

Загалом тільки 69% населення країни мають доступ до систем централізованого водопостачання, а 47,8% — до систем централізованого водовідведення. У дев’яти областях досі спостерігається подача води за графіком чи використання привозної.

Погіршення якості питної води пов’язують, насамперед, із станом водопровідних мереж, зокрема внутрішньобудинкових (їх зношеність становить близько 80%), а також з чисельними врізками у водопровідну мережу об’єктів нового будівництва.


Плани

Тож, на думку авторів проєкту закону, вирішить питання належне фінансування заходів із забезпечення населення якісною питною водою, а це, зокрема, фінансування будівництва, реконструкції, капітального ремонту:

  • водопровідних мереж;
  • очисних споруд;
  • мереж водовідведення тощо.

Проєкт закону передбачає, що на заходи із забезпечення населення питною водою у 2022-2026 роках профінансують близько 28,5 млрд гривень. З них понад 16 млрд — кошти державного бюджету, ще 11 млрд грн — з інших джерел. У 2022 році на вказані цілі планують виділити понад 3 млрд гривень.

Раніше розроблену Мінрегіоном Концепцію Загальнодержавної цільової соціальної програми «Питна вода України» на 2022—2026 роки затвердили на засіданні Уряду. Вона передбачає:

  • будівництво та реконструкцію водозабірних споруд, групових водопровідних мереж, водопровідних та очисних споруд;
  • впровадження станцій доочищення питної води із застосуванням новітніх матеріалів та технологій;
  • оснащення лабораторій контролю якості питної води та стічних вод, оснащення їх сучасним контрольно-аналітичним обладнанням;
  • приведення нормативно-правової бази у сфері питного водопостачання та водовідведення, Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» у відповідність із законодавством ЄС.

Нагадаємо: у Первомайську міськводоканал наголошує на необхідності підвищити тариф на водозабезпечення та водовідведення майже до 57 гривень за куб.


За даними: https://cutt.ly/XmHLBE3

Новини України