Новини

Якість води на Кіровоградщині: чим “багаті” криниці та шахтні води

З метою визначення стану забрудненості Кропивницьких місцевих джерел, а також можливого впливу урановидобувної промисловості на якість підземних та поверхневих вод, були взяті проби з чотирьох локацій. А саме: за вул. Криничувата 2б (так званого «джерела Святого Даниїла»), громадського колодязя по вул. Мотокросна 45 (поблизу Інгульської уранової шахти), стічних вод Інгульської уранової шахти та поверхневих вод річки Інгул нижче за течією від місця скиду шахтних вод. Окрім того, були взяті зразки води з джерел смт. Компаніївка та м. Смоліно.

Всі зразки були досліджено у лабораторіях Державної установи «Кіровоградський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України». Отримані результати засвідчили перевищення гранично допустимих концентрацій за наступними показниками.

Абсолютним лідером за концентрацією у водах підземних джерел, з яких відбиралися зразки для аналізу, виявилися сульфати. У пробах було виявлено перевищення гранично допустимої норми (500 мг/дм куб.). З урахуванням невизначеності, у «джерелі Святого Даниїла» показник досяг 750,04 мг/дм куб., у колодязі за вул. Мотокросна 45 цей показник сягнув 1149,65 мг/дм куб.

Найвищий рівень вмісту нітратів було виявлено у пробах, відібраних у Кропивницькому. У всіх зразках вод підземних джерел обласного центру було виявлено перевищення норми (50 мг/дм куб.). З урахуванням невизначеності в «джерелі Святого Даниїла» кількість нітратів досягла 135,42 мг/дм куб., у колодязі за вул. Мотокросна 45 цей показник сягнув 198,4 мг/дм куб. У всіх інших пробах вміст нітратів, за невеликим виключенням, відповідав санітарним вимогам.

Води Кропивницьких джерел, на відміну від криниць м. Смоліно та Компаніївки, виявилися «багатими» на уран. У всіх підземних джерелах було виявлено перевищення гранично допустимої норми питомої активності урану, яка складає 1 Бк/кг. З урахуванням невизначеності, у «джерелі Святого Даниїла» питома активність урану досягла 1.06 Бк/кг, у колодязі по вул. Мотокросна 45 ця – 1.21 Бк/кг. В криницях м. Смоліно та Компаніївки вміст урану не перевищував гранично допустимі норми.

Перевищення норми питомої активності Радону-222 (100 Бк/кг) більш ніж у 2 два рази було виявлено лише у «джерелі Святого Даниїла», де показник становить 248,6 Бк/кг.

Загальний висновок ДУ «Кіровоградський лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» щодо якості води з джерел обласного центру доволі простий та зрозумілий: «Доставлений зразок води питної колодязної за санітарно-хімічними показниками (загальна жорсткість, сухий залишок, сульфати, нітрати) та вмістом радіонуклідів (уран) не відповідає вимогам ДСанПін 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», ДГН «Норми радіаційної безпеки України (НРБУ – 97)».

Щодо якості води з криниць м. Смоліно та Компаніївки, загальний висновок ДУ «Кіровоградський лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» виглядає більш позитивно, за невеликим виключенням щодо підвищеного вмісту нітратів у деяких пробах.

За даними: https://cutt.ly/PbkKFWa
Новини України