Новини

Вода для життя

Оксана Денис, Координатор ВЮВП

«Вода для життя»— таке гасло цьогорічного конкурсу «Всеукраїнський юнацький водний приз 2015», який відбувся з 21 по 24 квітня 2015 року в НТУУ «Київський політехнічний інститут».
Виступ юних бандуристів на відкритті ВЮВП 2015

І це гасло не випадкове. На прес-конференції, яка пройшла після конкурсу, Тетяна Мітченко, президент ВПГО WaterNet, національного організатора конкурсу, звернула увагу на дві актуальні для України водні проблеми — порівняно невисоку водозабезпеченість при високому використанні відновлювальних водних ресурсів та низьку якість питної води. За даними аналізів, виконаних для WaterNet у 2014 році, з 3832 проб води тільки 12,7% повністю відповідають нормативам на питну воду. Причинами цього є висока антропогенна забрудненість джерел водопостачання та застаріле обладнання і технології централізованої водопідготовки.

У грудні 2003 року Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй оголосила 2005–2015 роки Міжнародним десятиріччям дій «Вода для життя». Ці дії передбачали скорочення наполовину частки населення, що не має доступу до безпечної питної води та санітарії до 2015 року, припинення екологічно нестійкої експлуатації водних ресурсів, розвитку систем комплексного управління водними ресурсами, транскордонні питання, пов'язані з водою, попередження стихійних лих, продовольство та сільське господарство, раціональне використання води в енергетиці. Долучилась до цих дій і Україна. Але, незважаючи на проведену роботу і вкладені величезні кошти, стан водних ресурсів в цілому світі погіршується, а нестача питної води збільшується.

Тоді світова спільнота звернула увагу на не менш важливий і в той же час найменш затратний фактор — формування культури водокористування, широка просвітницька робота серед населення, особливо середдітей. Краще усувати причини, ніж боротися з наслідками. Якщо сьогодні ми навчимо наших дітей бережливо ставитись до води, тоді через кільканадцять років у нас не буде директора фабрики, який скидає відходи виробництва в річку, чи водоканалу, який є найбільшим забруднювачем річки стічними водами міста. Адже досягнення цілей щодо забезпечення чистою питною водою та умовами санітарії неможливе лише за допомогою вирішення технічних проблем — будівництва водоводів, туалетів або інших технічних споруд.

Залучення молоді до вирішення проблем збереження та раціонального використання водних ресурсів — головна мета конкурсу «Всеукраїнський юнацький водний приз», який вже в одинадцяте пройшов в Україні. У роботах, поданих цього року на конкурс, молодь намагалася вирішити найнагальніші проблеми — а це і чистота наших рік, головних постачальників питної води для більшості міст України, попередження та ліквідацію повеней та інших стихійних лих, інноваційні рішення в такому перспективному напрямку як екосанітарія, збереження та охорону місцевих джерел питної води, інноваційні методи очищення води, вирішення проблем великих водосховищ, збереження водно-болотних угідь для екосистеми та навіть проблеми радіаційного забруднення акваторій. В роботах наголошувалось на вкрай негативний стан водних ресурсів, скидання неочищених стоків великими підприємствами та водоканалами, нераціональне використання води на всіх рівнях.

21 квітня 2015 року конкурсанти зі всіх куточків України з’їхались до Києва на фінальну частину конкурсу після відбору авторитетним журі з 2 докторів та 4 кандидатів наук 36 найкращих робіт з надісланих попередньо е-версій. Крім захисту робіт, на конкурсантів чекала і цікава пізнавально-освітня програма — відвідання Водного центру, музею «Експериментаніуму», екскурсія Києвом та Національним музеєм народної архітектури та побуту в Пирогові. Не залишили своєю увагою організатори і керівників — для них був влаштований змістовний освітній семінар.
Фіналісти ВЮВП 2015 – фото на пам'ять

Під час постерної сесії всі учасники представили свої роботи в атмосфері експонатів великої зали Державного політехнічного музею при НТУУ «КПІ», серед яких журі відібрало 6 найкращих. Ці роботи конкурсанти захищали повторно двома мовами — українською та англійською — адже саме вони були претендентами на участь у Міжнародному конкурсі у Стокгольмі. Крім цього, «за оригінальне технічне рішення» журі відзначило 4 роботи учнів Львівського технологічного ліцею, виконані під керівництвом Колдуна Віктора Петровича. Це роботи:«Водяний фільтр з вторинного пластику» (автор Козловський Павло-Вадим, учень 8 класу), «Саморегульована система превентивного скидання паводкових вод» (автор Крокіс Соломія, учениця 10 класу), «Чистим рікам чисті береги» (автор Петрух Марія-Анастасія, учениця 9 класу), «Використання енергії дощової води для очищення каналізаційних колекторів», автор Подкопаєва Єлизавета, учениця 10 класу). Відзнаку та цінний приз від компанії НПО «Екософт» отримав і сам керівник, який привіз аж 6 дітей на конкурс, четверо з яких отримало відзнаки!
Розважальна програма, екскурсія учасників ВЮВП на Coсa-Collа

Серед фіналістів, які повторно захищались, але не стали переможцями —Бабенко Ігор та Ахметов Владислав, учні Природничого ліцею № 145м. Києва за роботу «Очистка високомінералізованих вод», Кругляк Самуїл, Будинок дитячої та юнацької творчості Олександрійської міської ради м. Олександрія Кіровоградської обл. за роботу «Видобування енергії і води з атмосфери» і Кусяк Василь, учень ЗОШ І-ІІІ ст. № 28м. Житомира за роботу «Адсорбційна активність магніточутливих нанокомпозитів еколого-біологічного призначення».

За вибором журі, призові місця посіли:
I місце (Гран-прі): Олександр Махньов, 17 років, учень 11-го класу технічного ліцею НТУУ «КПІ» м. Києва, автор роботи «Робот для обстеження радіаційного забруднення акваторій “RadScoutmk.3”»;
II місце: Артем Осмоловський, 16 років, учень 11-го класу спеціалізованої школи №20 м. Києва, автор роботи «Індикаторна система для визначення співіснуючих форм фосфору у поверхневих та морських водах»;
III місце: Назарій Кордупель, 17 років, учень 11-го класу навчально-виховного комплексу ім. В. Симоненка м. Львова, автор роботи «Використання сульфатвідновлювальних бактерій для очищення навколишнього середовища від полютантів різної природи».
Церемонія нагородження фіналістів ВЮВП 2015
Dow Chemical нагородила Олександра Махньова цінним подарунком — сучасним ноутбуком.

Олександр Александров, директор представництва, привітав переможців від імені міжнародної компанії Dow Chemical та відмітив, що за рахунок підтримки таких конкурсів компанія привертає увагу до екологічних проблем та нестачі питної води.
Переможці та фіналісти отримали цінні подарунки від спонсорів та партнерів, смачні подарунки від компанії «ТЕРРА ФУД», дипломи учасника та подяки від організатора.
Всі учасники та керівники отримали листи-подяки та книгу «Моя Україна» від Міністерства екології та природних ресурсів.

Переможець конкурсу одержав головну нагороду — кришталеву краплю, право представити роботу уміжнародному фіналі під час Всесвітнього Тижня Води, а також цінні подарунки від спонсорів – компаній Dow Chemical, Ecosoft, «Київводоканалу» та ТМ «Біла лінія».
Фінальні роботи отримають право участі у Міжнародному водному конгресі «ЕТЕВК», який відбудеться у червні цього року у м. Іллічівську, та у міжнародній виставці «Аква Україна» в листопаді у Києві.

23 квітня 2015 року в Посольстві Швеції в Україні відбулося урочисте вручення нагород переможцям конкурсу «Всеукраїнський юнацький водний приз». Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Швеція в Україні АНДРЕАС ФОН БЕКЕРАТ вручив нагороди: Гран-пріконкурсу — кришталеву краплю, диплом за I місце, дипломи заІІ та ІІ місце та цінні подарунки від дипломатичної місії Швеції в Києві. Посол фон Бекерат привітав переможців та наголосив на важливості залучення молодих вчених до вирішення проблем охорони довкілля і особливо водного середовища. Пан Посол звернув увагу на те що Швеція приділяє багато уваги збереженню природних водних ресурсів і тому є однією з найбільш забезпечених прісною водою країн Європи.

Переможці ВЮВП 2015 в Посольстві Швеції в Україні. На фото (зліва направо): Артем Осмоловський (2 місце ВЮВП), Андреас Фон Бекерат (Посол Королівства Швеції в Україні),  Олександр Махньов (гран-прі ВЮВП)

Посол фон Бекерат вручив кришталеву краплю сімнадцятирічному ОЛЕКСАНДРУ МАХНЬОВУ, розробка якого не тільки відкриває нові можливості для досліджень радіоактивнозабруднених акваторій, а й знижує ризик опромінення людей, що використовуватимуть пристрій. Олександр родом з Луганська, але з літа 2014 року проживає у Києві. Роботу Олександр виконував під керівництвом батька Ігоря Махньова, директора науково-виробничого малого спільного підприємства «ОПЫТ», а також вчителя фізики вищої категорії Алли Бондаренко.

Диплом за II місце одержав шістнадцятирічний АРТЕМ ОСМОЛОВСЬКИЙ. Розроблена Артемом методика дозволяє виконувати моніторинг фосфору у поверхневих водах з природоохоронною метою.

Сімнадцятирічний львів’янин НАЗАРІЙ КОРДУПЕЛЬ, який посів III місце, не зміг бути присутній на урочистостях у Посольстві через терміни ЗНО. Він виділив зі стічних вод промислових підприємств м. Львова бактерії, що здатні очищувати воду від сульфатів, важких металів та інших органічних і неорганічних сполук. Його робота відкриває нові можливості для вирішення вкрай актуальної проблеми очищення промислових стічних вод.
Але звичайно ж головна нагорода — це поїздка у Стокгольм для участі в міжнародному конкурсі Stockholm Junior Water Prize, де наш переможець матиме можливість позмагатись з ровесниками з цілого світу! Адже конкурс є чудовою можливістю для молоді продемонструвати свої науково-дослідні навички та долучитися до міжнародної юнацької спільноти. Участь нашої молоді у цьому престижному конкурсі сприяє позитивному іміджу України у світі та її інтеграції у світове співтовариство.

Організатором конкурсу в Україні є Всеукраїнська громадська організація WaterNet.
Генеральний спонсор конкурсу: Dow Chemical.
Спонсор конкурсу: ТОВ НВО «Екософт».
Конкурс проводиться за підтримки Міністерства освіти і науки, Міністерства екології та природних ресурсів, у співпраці з НТУУ «КПІ», Національним еколого-натуралістичним центром МОНУ, КП «Водно-інформаційний центр», ДП «НДКТІ міського господарства» та ПАТ «АК «Київводоканал».
Партнери конкурсу: Посольство Швеції в Україні, ТМ «Біла Лінія», ТМ Clear Water, ІП «Кока-Кола Беверіджиз Україна».
Офіційний медіапартнер — журнал «Вода і водоочисні технології».

Довідка про конкурс:

Конкурс «Всеукраїнський юнацький водний приз» є національним етапом міжнародного змагання молоді «Стокгольмський юнацький водний приз», яке протягом 18 років проводить Стокгольмський Міжнародний Водний Інститут під патронатом Шведської Королівської Родини. Національні етапи конкурсу проходять в понад 30 країнах світу. В Україні конкурс проходить 11 рік та за цей час залучив понад 1 500 дослідницьких проектів, присвячених водним питанням.

Конкурс залучає дослідників у віці від 15 до 20 років, які виконують проекти з водної тематики — це і охорона навколишнього середовища, і оригінальні дослідження наукового або соціального значення.
Переможець міжнародного фіналу одержує нагороду 15 000 доларів США, голубу кришталеву краплю та диплом з рук Її Королівської Високості Кронпринцеси Швеції Вікторії, яка патронує конкурс з моменту його започаткування. Це свого роду нобелівська премія юним дослідникам води.

Більше про конкурс «Всеукраїнський юнацький водний приз»: http://waternet.ua/contest/, Stockholm Junior Water Prize: http://www.siwi.org/prizes/stockholmjuniorwaterprize/
ВЮВП Новини WaterNet