Новини

ВОДА ТА ВІДХОДИ: СКОРОЧЕННЯ ТА ПОВТОРНЕ ВИКОРИСТАННЯ

Оксана Денис,

Головний координатор ВЮВП в Україні


«Вода та відходи: скорочення та повторне використання» - під таким гаслом пройшов в 2017 році «Світовий водний тиждень», який приймав понад 3200 учасників із 133 країн у Стокгольмі з 27 серпня по 1 вересня.

Світові лідери, експерти з питань води, фахівці водної галузі, політики та бізнесмени зібралися в Стокгольмі для тижневої зустрічі, присвяченої пошуку шляхів більш ефективного використання водних ресурсів. Всі учасники – це люди, яким не байдужий стан довкілля, які приїхали дізнатися про нові дослідження у водній галузі, обмінятися досвідом, обговорити прогрес в реалізації глобальних цілей сталого розвитку та які разом намагалися знайти нові шляхи для вирішення зростаючих водних проблем в світі. Світовий водний тиждень – це найбільша глобальна щорічна зустріч, присвячена водним ресурсам та ста-лому розвитку. Організовує його SIWI, Стокгольмський Міжнародний інститут водних ресурсів.

На урочистому відкритті, яке відбулося 28 серпня, були визначені ключові напрямки та завдання, які стоять перед світовою спільнотою у досягненні Цілей Сталого Розвитку (ЦСР), однією з найважливіших серед яких є діяльність у збереженні водних ресурсів. Про це наголосив у своєму виступі президент Генеральної Асамблеї ООН Пітер Томсон, який назвав світовий клімат та водні ресурси «фундаментом нашого існування» і сказав, що «без належного управління цим фундаментом, програма сталого розвитку до 2030 року, ніколи не буде досягнута. Бо без фундаменту ми не можемо існувати». «Разом з Паризькою угодою про клімат, реалізація 17 Цілей сталого розвитку – це найкращий спосіб для досягнення сталого способу життя на Планеті Земля, перш ніж буде занадто пізно», – додав він.

«Світовий тиждень води є ключовим місцем зустрічі для громади водного господарства, саме тут ми об’єднуємося і переконуємося, що найкращі ідеї впроваджуються» – у своєму виступі на відкритті сказав виконавчий директор SIWI Торгні Холмгрен. Він зазначив, що центральним аспектом ефективного використання води є зниження водоспоживання і хоча це буде складно, зробити це необхідно в глобальному масштабі. «Термін «дефіцит води» стає все більш поширеним. Ми повинні стати більш ефективними водокористувачами. Із зростанням дефіциту води, ми повинні визнати багато цінностей, пов’язаних з водою, будь то економічні, соціальні, екологічні, культурні чи релігійні. Я вважаю, що шляхом переоцінки води ми поглибимо розуміння та повагу до цього дорогоцінного ресурсу і, таким чином, будемо більш підготовленими до ефективного його використання. Ефективне використання води – це не вибір, а необхідність забезпечення доступності води для всіх нас. Нам потрібно зробити якісь кардинальні зміни і вони потрібні, як в підходах до повторного використання води, особливо це стосується таких основних водокористувачів як промисловість та виробники енергії, так і до зменшення водоспоживання в сільському господарстві. Тема Світового водного тижня «Вода та відходи: скорочення та повторне використання» дійсно торкається самого ядра нашого повсякденного життя» – додав він.
Міністр навколишнього середовища Швеції Кароліна Скаг зазначила, що «стале та ефективне управління нашою водою та стічними водами [...] глибоко впливає на всі аспекти людського життя: економічне зростання, сталий роз-виток, стійке міське планування, розвиток промисловості та виробництва, енергозбереження, якості питної води і, що найважливіше – на здоров’я та стан довкілля».

Цікаве зауваження у своєму виступі зробив астронавт і член Королівської Академії наук Швеції Крістер Фуглесанг: «Коли ми дивимось з космосу на Землю ми бачимо ліси, гори, моря, океани та річки. Але ми не бачимо кордонів. Всі держави мають об’єднатись навколо спільної мети – збереження нашої планети і досягнення сталого розвитку, завдяки якому ми залишимо своїм нащадкам здорове середовище».

Ідею світової співпраці підтримав і Стівен МакКафрі, лауреат премії Water Prize-2017, професор з водного права, який у своєму виступі також висловився про необхідність співпраці у водній галузі та водній дипломатії. Він розповів учасникам, що, хоча передумови для потенційних водних конфліктів існують, – а це передусім збільшення чисельності населення, зміна клімату та водні ресурси, які спільно використовуються двома або більше країнами, дослідження показують, що спільне використання води набагато частіше призводить до співпраці, ніж до конфлікту.

Аніма Дж. Мохамед, заступник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй, у своєму відеозверненні до учасників конгресу наголосив на необхідності прискорення прогресу на шляху до ЦСР стосовно чистої води та санітарії та усіх цілей, пов’язаних з водними ресурсами. «Сьогодні напруга з водою зростає у всіх регіонах і кліматичні зміни ускладнюють проблему. У деяких випадках ми навіть спостерігаємо використання води як зброї війни. Тепер пріоритетом є використання національного лідерства та глобального партнерства для розширення масштабів наших дій. [...] Тільки завдяки забезпеченню стійкої кількості прісної води та доступу до санітарно-гігієнічних умов для всіх, ми досягнемо ЦСР. Давайте цінувати і дбати про воду так, як ми цінуємо і дбаємо про життя», – резюмував Аміна Дж. Мохамед.

Три основні напрямки визначили учасники Світового водного тижня у важливій глобальній проблемі загосподарення стічних вод – для вироблення енергії, використання в сільському господарстві як добриво та відновлення води до якості питної. Ці та інші питання обговорювались учасниками на багаточисленних семі-нарах, круглих столах та в кулуарах конгресу. Були розглянуті такі важливі питання як: підвищення безпеки води, отриманої зі стічних вод для зрошення в сільському господарстві; можливості інвестування в очисні споруди приватного сектору економіки; використання стічних вод для озеленення пустель; великомасштабне компостування та використання місцевого компостування з приватних домогосподарств як джерела доходів; використання відходів як цінного ресурсу та отримання теплової та електроенергії, біоетанолу і хімічних речовин; отримання енергії з гною, агропідприємств; використання компостованих відходів для фермерських господарств; виробництво опалювальних брикетів та виробництво енергії з міських твердих побутових відходів та відходів сільського господарства; виробництво біогазу на очисних спорудах міст. Велика увага на форумі була приділена темі подолання корупції у водній галузі, адже корупція має великий вплив на ефективність водо-використання. Поєднання теми води, санітарії та сільського господарства для безпечних для здоров’я продуктів харчування. Сучасні підходи у водокористуванні були представлені на стен-ді Шведської міжнародної ініціативи сільськогосподарської мережі (SIANI), яка запропонувала дискусію на тему взаємозв’язків між водою, санітарією та сільським господарством задля безпечних для здоров’я продуктів харчування. Цей взаємозв’язок показано на ілюстрації (рис. 1).
Основна ідея всіх цих заходів – перетворити стічну воду та тверді побутові відходи в цінний ресурс, тим самим логічно замикаючи цикл використання води та природних ресурсів.
Під час Світового водного тижня (World Water Week) було проведено вручення Водного призу (Water Prize) та Стокгольмського юнацького водного призу (Stockholm Junior Water Prize).

Учасником останнього була і Україна, яка вже 14-ий рік поспіль бере участь у цьому престижному міжнародному заході. У цьогорічному конкурсі «Стокгольмський юнацький водний приз» взяли участь 33 країни, серед яких Аргентина, Австралія, Бангладеш, Білорусія, Бразилія, Канада, Чілі, Китай, Кіпр, Фінляндія, Франція, Німеччина, Угорщина, Ізраїль, Італія, Японія, Латвія, Мексика, Нідерланди, Нігерія, Норвегія, Російська Федерація, Республіка Корея, Сінгапур, Південна Африка, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Таїланд, Туреччина, Великобританія, Сполучені Штати Америки. Окрім традиційного призу головному переможцю в 15 тис. доларів, цього року додатково була призначена премія у 5 тис. доларів школі, в якій переможець навчається. Для учасників конкурсу була підготовлена цікава екскурсійно-пізнавальна програма, серед заходів якої – відвідування підприємства-спонсора конкурсу компанії Ксайлем (Xylem). Патрон конкурсу – її високість принцеса Вікторія, яка особисто вручала нагороду на урочистій церемонії. Перед церемонією вручення, яка відбулась у вівторок 29 серпня, відбувся невеликій фуршет за участю послів країн-учасниць, серед яких був і Повноважний посол України в Швеції., Стокгольмський Водний Приз було присуджено Райану Торпу та Рейчел Чанг (США) за їх інноваційне рішення щодо виявлення та очищення води, забрудненої Шігелою, E. Колі, Сальмонелою та Холерою.

У середу, 30 серпня, Стокгольмської водний приз було вручено професору Стівену МакКафрі (США), за його безпрецедентний внесок у розвиток та поступову реалізацію міжнародного водного права. Премія йому була вручена особисто Його королівською величністю Карлом XVI Густавом, королем Швеції, який патронує цю престижну нагороду, під час церемонії в Стокгольмській ратуші. Жюрі так обґрунтувало своє рішення: «Професор МакКафрі зробив унікальний внесок у трьох конкретних сферах: в переговорах між країнами стосовно спільного використання водних ресурсів, в його основних наукових працях, включаючи книгу «Закон про міжнародні водотоки» та в його керівництві юридичною компанією по наданню експертних юридичних консультацій, порад, навчань та полегшенню складних переговорів по управлінню водними ресурсами з широким колом зацікавлених сторін».

Після отримання премії професор МакКафрі сказав: «Я приймаю цю особливу нагороду не тільки від свого імені, але також від імені багатьох жінок і чоловіків, які віддають багато сил працюючи у цій галузі, щоб забезпечити прісну воду людям, таким чином, щоб не напружувати міжнародні відносини, створивши взаємо-вигідні рішення для країн та людей на місцях, відповідно до закону».

Стівен МакКафрі, заслужений професор права в Університеті Тихого океану та школі права Мак-Джорджа в Сакраменто, штат Каліфорнія, яка є єдиним авторитетним органом міжнародного водного права. Його робота має великий вплив на вчених, право-захисників та політиків, а також сприяє стабільному та мирному управлінню спільними водами. У своїх ранніх роботах професор МакКафрі визначив право людини на воду, яке пізніше було визнано Генеральним асамблеєю ООН у 2010 році. Крім того, він висунув ідею, яка пов’язала водне право з політикою, вирішенням конфліктів, розподілом вигід та захистом навколишнього середовища на роки.

Близько 40 відсотків світового населення проживає в країнах, які поділяють річкові басейни. Зростаюче навантаження на водні ресурси у всьому світі вимагає розумного та справедливого використання транскордонних вод. Поліпшення управління транскордонними водами зменшує потенціал конфліктів, сприяє соціально-економічному розвитку, спільним перевагам та підтримує здорові екосистеми та послуги.
«Співпраця щодо спільних вод стає дедалі важливішою, оскільки ми спостерігаємо більший попит разом із зростаючим дефіцитом. Стівен МакКафрі є справжнім натхненням для нас у цій галузі, а також важливим прикладом завдяки своїм творам та мудрості», – сказав виконавчий директор SIWI Торгні Холмгрен.

В цьому році організатори Світового Водного тижня – Стокгольмський міжнародний водний інститут, висунули ряд ініціатив, які стали особистим внеском форуму у скороченні споживання природних ресурсів. Повна програма конференції була виключно на цифрових носіях, тим самим було збережено 650 000 аркушів паперу. Зростання цифрових ресурсів одночасно означало, що для учасників з’явилось більше способів для доступу до різних функцій програми. Це і можливість переглянути повну програму конференції, перш ніж приїхати до Стокгольму, можливість вибирати улюблені цікаві події та завантажувати їх у свій особистий календар, дозволяючи планувати заходи, зустрічі та соціальні заходи задовго до прибуття на тиждень. Для тих, хто бажав мати друковану версію, програма була підготовлена у PDF-форматі, яку кожен учасник міг віддрукувати у себе вдома. Зареєстровані учасники могли також використати мобільну програму World Water Week, щоб інтерактивно встановити свій графік та взаємодіяти з іншими учасниками.

На місці проведення була доступ-на лише кишенькова міні-програма, яка дозволила учасникам знайти всю необхідну їм інформацію.

Цього року, вперше організаторами була представлена «Вітрина» (SHOWCASES) – простір, де організації могли розповісти свої історії, та поді-литися своїми планами на майбутнє, ініціативами та проектами. Новий формат дозволяє залучити більш широку аудиторію, включаючи учасників поза межами Всесвітнього водного тижня.

В 2018 році світовий водний тиждень пройде під гаслом «Вода, екосистеми та людський розвиток».
ВЮВП Новини WaterNet Новини України