Новини

«ВОДА ДЛЯ ВСІХ» – 15 РОКІВ КОНКУРСУ «ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ЮНАЦЬКИЙ ВОДНИЙ ПРИЗ»

Оксана Денис,

головний координатор конкурсу

«Всеукраїнський юнацький водний приз»

Ми живемо в надзвичайно цікавий час. Народжені в ХХ столітті, ми переживаємо бурхливе і насичене масштабними подіями життя ХХІ-го. Радянський союз, виникнення Незалежної України в минулому столітті і самоствердження держави в 2000-них, швидкий розвиток технологій, можливості інтернету та ідеї Ілона Маска, перемога відновлюваної енергетики над традиційною ресурсною та багато, багато іншого змушують нас все швидше рухатись вперед. Але, як виявилось, такий швидкий політичний і технічний прогрес має і свою негативну сторону, про яку всі говорять щораз частіше – деградація природних ресурсів, нестача питної води, харчів, енергетичних ресурсів.

З самого початку ХХ століття було століттям бездумного хижацького споживання і ніхто тоді не думав і не прогнозував наслідків. Але прийшло ХХІ століття – люди стали освіченіші, в них з’явився могутній ресурс спілкування, збору даних і аналізу ситуацій – інтернет і стало очевидним, що вся діяльність людства спрямована, без перебільшення, на самознищення. І власне з усвідомленням цього з’явилась і швидко поширилась по цілому світі стратегія «сталого розвитку». Важливою складовою цієї стратегії стали інформаційна та освітня політики. Політики, бізнесмени та науковці в різних куточках світу збираються на форуми та конференції, щоб обговорити та визначити шляхи розвитку суспільства, які дозволяють збалансувати потреби людей та ресурси таким чином, щоб нащадкам залишити чисту планету.

Одним з таких заходів, куди з’їжджаються учасники з цілого світу є «Всесвітній Водний Тиждень» (World Water Week) у Стокгольмі. Патронує міжнародний форум королівська родина Швеції. Власне тут проходить вручення нагороди – своєрідної Нобелівської премії у галузі води “Стокгольмський Водний Приз” (Stockholm Water Prize) за найкращу наукову розробку, яка є не менш престижною і вручається Його Королівською Величністю королем Швеції в тому ж залі міської ратуші (City Hall), що і Нобелівська премія. Також під час форуму вручають нагороду «Стокгольмська Промислова Водна Нагорода» (Stockholm Industry Water Award) за найефективніше використання води в промисловості та проходить конкурс Stockholm Junior Water Prize (Стокгольмський юнацький водний приз), головна мета якого – залучення молоді до вирішення проблем водного середовища. Патронує юнацький конкурс і особисто вручає нагороду фіналісту Її Королівська Високість Кронпринцеса Вікторія. Як форум, так і конкурс з 1997 року проводить Стокгольмський Міжнародний Водний Інститут під патронатом Шведської Королівської Родини.
Національний етап конкурсу Stockholm Junior Water Prize – «Всеукраїнський юнацький водний приз» (ВЮВП) – проходить і в Україні. Цьогоріч конкурс відсвяткував свій 15-й ювілей і пройшов під гаслом «Вода для всіх». Авторитетне журі, що включає представників науки, спеціалістів водної галузі та екологів, розглянуло всі роботи, присвячені науково-технічним, екологічним та соціальним аспектам водокористування, що надійшли на конкурс електронною поштою з усієї України. Після їх прискіпливого перегляду до національного фіналу 2019 року було відібрано 31 найкращу роботу.

Старшокласники ЗОШ та студенти коледжів і ліцеїв, яким не байдужий стан нашого довкілля та їх керівники з’їхались до Києва 16-19 квітня, щоб взяти участь у фінальній частині цього престижного конкурсу, який в Україні проходить з 2004 року та залучив понад 1500 дослідницьких проектів, присвячених водним питанням. Під керівництвом досвідчених вчених молоді дослідники спробували вирішити головні водні проблеми сьогодення: забруднення рік, безпека питної води, промислові стоки, використання води в енергетиці та ін. Серед технічних рішень проектів, які взяли участь у конкурсі – інноваційні технології, такі як використання екосанітарії (двотрубна система подачі води, використання активного мулу каналізаційних стоків, водоочисна система для відкритих водойм та ін.), вода як джерело енергії (автономний будинок майбутнього, сонячна батарея з індукційним генератором струму на воді, модернізація мікроГЕС) та навіть – як… зупинити цунамі. Багато робіт фіналістів мають практичний характер і можуть бути використані для покращення стану питної води та раціонального використання водних ресурсів не тільки в Україні, але й у всьому світі.

Як і щороку, конкурс пройшов в приміщенні технічного музею НТУУ «КПІ ім. Ігоря Сікорського». Крім традиційних заходів – захисту робіт, визначення переможців, урочистого вручення нагород, пізнавальної інформаційно-освітньої програми, учасники відвідали компанію «Екософт» – вітчизняного виробника сучасних систем локальної водоочистки та КП «Білоцерківводоканал», модернізований за сучасними технологіями,– перший в Україні водоканал, успішно переданий у концесію.

В перший день захисту членами журі було відібрано 5 найкращих робіт, які на наступний день конкурсанти захищали, крім української, ще й англійською мовою,– адже один з них поїде представляти Україну у Стокгольм на міжнародному конкурсі Stockholm Junior Water Prize, де позмагається за перше місце з однолітками з цілого світу. Це роботи Іноземець Анни з Черкас – «Дослідження ефективності процесів освітлення мутних і забарвлених стічних вод при використанні різних типів коагулянтів», Михайліченка Віталія з м. Борщів Тернопільської області – «Зупинити цунамі», Савченко Вікторії – «Вода як метаматеріал», Федевича Романа – «Раціональне використання води в тепличному господарстві» і Широкої Софії – «Самоочисний фільтр з вторинного несортованого пластику» (усі зі Львова).

Крім того, ще декілька робіт було відзначено спеціальними призами. Нагородою для них була участь у престижних міжнародних водних форумах: Міжнародному водному конгресі «ЕТЕВК», що проходить у м. Чорноморськ Одеської області, міжнародній виставці «Аква-Терм Київ», українськошвецькому семінарі «Чиста вода і ремедіаційні технології», що пройдуть у Києві та ЕкоФорумі «Вода і енергія» у Львові, де, як обіцяють організатори цього заходу, доповіді наших конкурсантів відкриють цей престижний міжнародний захід. Організатори сподіваються, що це дасть учасникам додатковий поштовх до продовження своєї роботи. Адже мета, яку ставлять перед собою організатори конкурсу ВЮВП – не тільки залучити якнайбільше молоді до вирішення проблем водного середовища, але й надихнути їх продовжувати працювати над збереженням і раціональним використанням водних ресурсів, долучитись до міжнародної спільноти екологів-водників.

Це роботи Єрьоменко Анни з міста Шостки Сумської області – «Дослідження властивостей сорбенту отриманого з відходів виробництва гідрохінону», Іващишин Ярини зі Львова – «Використання активного мулу каналізаційних стоків для рекультивації техногенно порушених територій», Лучки Юрія з міста Бережани Тернопільської області – «Перспективи введення двотрубної системи подачі води у навчальному закладі для зменшення використання питної води шляхом накопичення атмосферних опадів», Полосенко Єлизавети з міста Торецьк Донецької області – «Дослідження впливу промислових підприємств на водні ресурси промислових регіонів на прикладі свого міста», Тісногуза Максима з села Кривче Борщівського району Тернопільської області – «Проект модернізованої мікроГЕС сифонного типу», Товстопята Нікіти та Новікової Марії з Черкас – «Проект автономної станції водоочищення для окремого домогосподарства з використання MBBR–технології та ПЕТ-кришок, як носія біоплівки», Хухри Вікторії з міста Калуш Івано-Франківської області – «Шляхи утилізації та використання відходів мінеральних добрив у місті Калуші з метою збереження водного балансу України», Щедринського Іллі, Пасічника Олександра, Гайдука Іллі з міста Рубіжне Луганської області – «Водоочисна система для відкритих водоймищ».

На урочистому закритті конкурсу, яке відбулося 18 квітня, були вручені нагороди та подарунки. Учасників конкурсу прийшли привітати проректор з науково-педагогічної роботи КПІ ім. Ігоря Сікорського Петро Олексійович Киричок, керівник відділу сприяння реформам Посольства Королівства Швеції в Україні пані Кароліна Йозич, представник Міністерства екології та природних ресурсів пані Олена Марушевська, генеральний директор ПАТ «АК «Київводоканал» пан Дмитро Новіцький, Директор департаменту розвитку бізнесу ТОВ «НВО «Екософт» пан Ростислав Мудрик, представники організаторів: українсько-швецького семінару «Чиста вода і ремедіаційні технології» пані Наталя Куцоконь, виставки «Аква-Терм Київ» пані Олена Кононенюк, міжнародного форуму ЕТЕВК пані Анастасія Приходько, заступник головного редактора журналу «Вода і водоочисні технології» пані Олена Свєтлєйша.

Після оголошення результатів головою журі пані Тетяною Мітченко, д.т.н., президентом ГО «ВУВТ «WaterNet», пані Кароліна Йозич урочисто вручила головну нагороду Гран Прі – кришталеву краплю на підставці роботи всесвітньовідомого майстра гутного скла зі Львова Олеся Дзиндри – Михайліченку Віталію за роботу «Зупинити цунамі». Але головна нагорода призеру – поїздка на міжнародний фінал Stockholm Junior Water Prize, який відбудеться під час Всесвітнього Тижня Води у Стокгольмі 25-30 серпня, де він побореться з однолітками за право одержати найвищу нагороду з рук Її Королівської Високості Кронпринцеси Швеції Вікторії.

Як ви думаєте, чи є щось спільного між Google і конкурсом «Всеукраїнський юнацький водний риз»? Є – в цьому році і ми, і Google навесні відсвяткували невеличкий 15-річний ювілей! І ми разом працюємо на краще майбутнє.  
ВЮВП Новини WaterNet Новини України