Новини

Зробимо воду чистою разом

Оксана Денис


«Сталий розвиток» вже давно є пріоритетом передових країн світу, а інтеграція всіх галузей економіки в комплексне управління природними ресурсами – водою, землею, надрами та лісами, – стратегічним першочерговим завданням. Сьогодні до цього потроху рухається і наша країна.

Управління використанням природними ресурсами задля збереження довкілля, безвідходність виробництв, ресайклінґ, повторне використання, «0» сміття – такі пріоритети визначили для себе розвинуті країни світу як необхідну умову виживання та прогресу. З’явився термін «Екоекономіка», який усе частіше звучить не тільки на наукових конференціях, але й у середовищі бізнесу та влади. В Україні нечасто почуєш термін «сталий розвиток», а про інтеграцію і комплексне управління всіма галузями економіки заради збереження довкілля можна тільки мріяти. Поки ми рухаємося зі швидкістю равлика, світ стрімко змінюється. Ми так безнадійно відстали у розвитку нових технологій у порівнянні з розвинутими країнами світу, що нам треба докласти неймовірних зусиль, ресурсів та коштів, щоб якось виправити цю ситуацію. А головне – треба мати бажання.

В Україні, незважаючи на розвиток нових технологій у водокористуванні та впровадження їх у реальному житті, вода в системах водопостачання перестала бути питною, більше того – у багатьох випадках вона перестала бути питною в сільських колодязях та свердловинах, з яких отримують воду міста та окремі домогосподарства. Брак питної води все більше відчувається не тільки через збільшення кількості населення, зростаюче використання води в промисловості і енергетиці, але й завдяки бездумному відношенню до неї кожної людини. Це ми забруднюємо береги річок, відпочиваючи та спускаючи у них стоки власних будинків і підприємств. А потім воду необхідно очищувати дорогими технологіями, щоб довести її до якості питної. І ніхто не замислюється, що в Україні 80% води для систем водопостачання отримується з поверхневих вод, тобто з українських річок і водойм. Набагато менше зусиль, ресурсів та коштів потрібно для того, щоб їх не забруднювати, ніж для того, щоб їх очищувати.

Враховуючи актуальність проблеми і загальносвітові тенденції, гаслом конкурсу «Всеукраїнський юнацький водний приз 2017» обрали: «Зробимо воду чистою разом». Адже жодні закони, жодна влада, жодні чиновники не допоможуть нам залишити воду чистою. Це може зробити тільки кожен із нас, це – наша відповідальність.

Чиста вода – результат об’єднання зусиль багатьох людей для спільних дій. Одна з таких дій – проведення всеукраїнського конкурсу. Зібрати молодь із різних куточків України, надати їй можливість представити свої ідеї, поділитись ними із ровесниками, обмінятись думками та досвідом, спільно вирішити, як зробити воду чистою – основна мета проведення конкурсу «Всеукраїнський юнацький водний приз».
Грозові хмари як джерело енергії для нагрівання води, використання води та стічних вод для отримання енергії, захист ґрунтових вод від забруднень сміттєзвалищами, водопостачання до пустель – це не теми останніх наукових досліджень наших вчених. Це – теми проектів, представлених на цьогорічний конкурс «Всеукраїнський юнацький водний приз 2017». Дослідження якості річок і водойм, очистка побутових та промислових стічних вод, охорона джерел водопостачання, дослідження загроз для екосистем внаслідок забруднень води, спосіб захисту водоскидів від розмивання – це актуальні теми робіт молодих дослідників, які беруть участь у конкурсі. Його фінал пройшов 18-21 квітня 2017 в стінах НТУУ «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського» на базі хіміко-технологічного факультету. Учні старших класів, ліцеїв та коледжів приїхали зі всіх куточків України, щоб поділитись своїми ідеями, дослідженнями та пропозиціями: як зробити воду в Україні чистою та захистити її від техногенного впливу життєдіяльності людини. Наші з вами діти намагалися вирішити найактуальніші питання сьогодення, вирішити проблеми, створені попередніми поколінням людей, тобто їх батьками та дідами. Кожен із конкурсантів запропонував у представленій на конкурс роботі своє бачення вирішення проблем водних ресурсів в Україні, серед яких було багато оригінальних і інноваційних ідей, що можуть бути використані не тільки в Україні, але й у світі.

Конкурс «Всеукраїнський юнацький водний приз» – національна частина міжнародного конкурсу Stockholm Junior Water Prize («Стокгольмський юнацький водний приз»), який щороку проходить під час Міжнародного водного конгресу World Water Week («Світовий Водний Тиждень») у Стокгольмі. Саме тут вручають нагороди – «Стокгольмський Водний Приз» (Stockholm Water Prize) – за найкращу наукову розробку, «Стокгольмський Юнацький Водний Приз» (Stockholm Junior Water Prize, SJWP) – за найкращий молодіжний проект, «Стокгольмську Промислову Водну Нагороду» (Stockholm Industry Water Award) – за найефективніше використання води в промисловості.

Це найпрестижніші міжнародні конкурси в галузі збереження водного середовища. Проходять вони під патронатом та за безпосередньої участі королівської родини. Так само, як і Нобелівська премія, «Стокгольмський водний приз» вручається Його Королівською Величністю королем Швеції Густавом. Нагороду переможцю SJWP– блакитну кришталеву краплю і 15000 дол. США – вручає особисто Її Королівська Високість Принцеса Швеції Вікторія. Тринадцятий рік поспіль учасником цього престижного конкурсу є Україна. Основна мета конкурсу – залучити якнайбільше дітей до вирішення проблем забруднення водних ресурсів, нестачі питної води, раціонального її використання.
Генеральний партнер конкурсу – представництво компанії «DOW Europe GmbH», яка працює в Україні більше 20 років і відома у світі розробками інноваційних технологій та екологічно чистих матеріалів. Партнером конкурсу є також НВО «Екософт» – український виробник, провідна компанія в галузі водопідготовки і водоочищення.

Після попереднього заочного розгляду робіт, журі, члени якого – провідні науковці вищих учбових закладів України, представник ПрАТ «АК Київводоканал» та спонсорів, вибрали 35 досліджень, автори яких були запрошені до Києва для захисту. Захист традиційно відбувся в два етапи. Серед усіх робіт прискіпливе журі вибрало 6, які фіналісти захищали, крім українською, ще й англійською мовою. Адже конкурс «Всеукраїнський юнацький водний приз» – національна частина міжнародного конкурсу Stokholm Junior Water Prize. Переможець українського етапу поїде захищати свій проект до Стокгольма. Повторний захист шести фінальних робіт і визначив переможця.
Гран-Прі отримала робота «Екологічний спосіб прання» Лівочки Анастасії, учениці 9 класу Львівського технологічного ліцею, м. Львів.
ІІ місце – «Експрес-контроль вмісту фосфату у водах різних категорій» Гусак Анни, учениці 9 класу спеціалізованої школи №254, м. Київ.
ІІІ місце – «Грозові хмари – джерело енергії для нагріву води» Михайліченко Віталія, учня 9 класу Борщівської ЗОШ І-ІІІ ст. №1, м. Борщів, Тернопільської обл.
Перші три місця були премійовані цінними подарунками від генерального спонсора конкурсу «Дау Юероп ГмбХ».

Три лауреати отримали спеціальні дипломи та цінні подарунки від компанії «Екософт», і це роботи:
«Очистка промислових стічних вод шляхом аерації їх киснем повітря на залізооксидному каталізаторі» Баруна Павла, учня 10 класу КЗ «Шосткинський НВК: спеціалізована школа І-ІІ ступенів-ліцей Шосткинської міської ради Сумської області», м. Шостка, Сумська обл.
 «Очищення стічних та промислових вод від органічних речовин розширеним окисним методом» Іванченко Миколи, учня 11 класу ЗОШ I-III ступенів №225, м. Київ
«Спосіб захисту водоскидів від розмивання» Савченко Вікторії, учениці 9 класу Львівського технологічного ліцею, м. Львів.

Спеціальним призом ПАТ «АК «Київводоканал» були відзначені роботи:
«Визначення впливу синтетичних миючих засобів на токсичність води, за допомогою біологічних тест-об'єктів» Габор Мар’яни і Гончарук Софії, учениць КЗ «Станція юних натуралістів» Рівненської обласної ради, м. Рівне
«Спосіб захисту ґрунтових вод від забруднень сміттєзвалищами» Іващишин Ярини, учениці Львівський технологічного ліцею, м. Львів
«Додаткове джерело енергії при роботі очисних споруд» Капустяк Христини, учениці Галицької ЗОШ І-ІІІ ст. №2, м. Галич.

«Біологічна очистка стічних вод» Удовиченко Алевтини, учениці Мирненська ЗОШ I-III ступенів, смт Мирне, Мелітопольського району Запорізької області.
Всі автори робіт отримали в подарунок фільтри-глечики від компанії «Екософт», директор якої при врученні наголосила на великому значенні вчителів у формуванні екологічного світогляду дітей. Всі учасники конкурсу та їх керівники отримали вітальні листи та подарунки – альбом «Україна» від Міністерства екології та природних ресурсів України, яке від початку проведення конкурсу в Україні всіляко сприяє і допомагає організаторам.
Спеціальною подякою був відзначений Донецький еколого-натуралістичний центр України, який переїхав з м. Піски під Донецьком, де тепер іде війна, в м. Краматорськ і, незважаючи на важкі умови в східному регіоні, успішно відновив і продовжив свою роботу, надіславши на конкурс 7 робіт.

Традиційно конкурс проходив в приміщенні музею НТУУ «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського» за співпраці з хіміко-технологічним факультетом, яка перетворилась на справжнє партнерство. Працівники факультету взяли на себе частину організаційних питань, доповнюючи програму креативними ідеями. Оголошення переможців, привітання від партнерів та спонсорів конкурсу пройшли у залі засідань Вченої ради НТУУ «КПІ». Урочистості завершив виступ ансамблю саксофоністів, наймолодшій учасниці якого було лише 6 років.
В програмі конкурсу, крім захисту робіт, була ще й цікава освітньо-пізнавальна програма: семінар для учасників та їх керівників «Інноваційна освіта – це цікаво і просто!», екскурсія до Музею Води, Музею історії каналізації ПАТ «АК «Київводоканал», екскурсія на Деснянську водопровідну станцію, де запроваджено інноваційний сучасний метод біомоніторингу якості води, музей компанії «Кока-Кола Беверіджіз Юкрейн».

Урочисте вручення головного призу – скляної краплі роботи відомого львівського майстра гутного скла Олеся Дзиндри та нагородження дипломами Гран-прі, ІІ і ІІІ місця конкурсу, відбулося 21 квітня в Посольстві Швеції в Україні. Радник Посла Швеції з політичних питань п. Девід Емтестам вручив приз і дипломи переможцям та побажав їм і надалі займатись вод-ними питаннями, наголосивши на їх значущості в сучасному світі.

Ще однією своєрідною нагородою для фіналістів та конкурсантів, премійованих спеціальним призом, буде участь у Міжнародному водному конгресі «ЕТЕВК» у м. Чорноморську, що відбудеться у середині червня. Його організатором є ДП «Науково-дослідний і конструкторсько-технологічний інститут міського господарства», який віддавна підтримує конкурс. Там конкурсанти зроблять свій перший крок у доросле життя і зможуть представити проекти учасникам конгресу – а це фахівці водної галузі, науковці і бізнесмени. Традиційно цей конгрес супроводжує технічна виставка, в експозиції якої вже не перший рік є стенд «Всеукраїнський юнацький водний приз». Тут переможці конкурсу ВЮВП представляють свої роботи та дискутують з учасниками конгресу, одночасно отримуючи від них відповіді на запитання в галузі водопідготовки.

Але головна нагорода для переможниці конкурсу Лівочки Анастасії – участь у Міжнародному конкурсі Stockholm Juniоr Water Prize у Стокгольмі, куди вона поїде в кінці серпня.

Цьогорічний захід відбувався при фінансовій підтримці генерального партнера конкурсу компанії «Дау Юероп ГмбХ» та партнера конкурсу – компанії «Екософт», представники якої вже не один рік не тільки фінансово підтримують конкурс, але й беруть активну участь у організації всіх заходів та роботі журі.

Організатором конкурсу в Україні є Всеукраїнська громадська організація «УВТ «WaterNet». Конкурс проводиться під патронатом Міністерства екології та природних ресурсів України, Міністерства освіти і науки України за підтримки Посольства Швеції в Україні, у співпраці з ХТФ НТУУ «КПІ», ПАТ «АК «Київводоканал», ДП «НДКТІ міського господарства», КП «Водно-інформаційний центр».

Завдяки подібній співпраці – учнів-старшокласників, студентів коледжів та ліцеїв, представників влади, наукових установ та бізнесу, громадських організацій – з’являється впевненість у тому, що ми зробимо українську воду чистою.

Більше про конкурс можна дізнатися:
http://waternet.ua/contest/

http://www.siwi.org/prizes/stockholmjuniorwaterprize/facebook.com/sjwp.ua
ВЮВП Новини WaterNet Новини України