WaterNetЗапит до ДУ "Миколаївський обласний лабораторний центр МОЗ України" щодо ситуації в м. Миколаєві зі спалахом гепатиту А, джерелом захворювання яким фахівці називають воду
Останнім часом широкого розголосу в ЗМІ набула ситуація в м. Миколаєві зі спалахом гепатиту А, джерелом захворювання яким фахівці називають воду.
Просимо Вас надати коментарі щодо зазначеної ситуації та пояснити можливі причини потрапляння вірусу гепатиту А у воду, а також інформацію про заходи попередження подібних випадків, які проводяться у регіоні.
Повний текст запитуДУ "Миколаївський обласний лабораторний центр МОЗ України"Наприкінці 2017 та з початку 2018 років в м. Миколаєві зареєстроване погіршення епідемічної ситуації з вірусного гепатиту А. Всього з
3грудня 2017 року по 2 лютого 2018 року на вірусний гепатит А захворіло 132 особи, з них 27 дітей до 15 років.
Завдяки своєчасному здійсненню ряда заходів, яки були затверджені рішенням комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при виконкомі Миколаївської міської ради, не допущено подальшого розповсюдження захворювань, епідускладенння локалізовано та практично ліквідовано. На сьогодні захворюваність реєструється у вигляді поодиноких випадків.
Достовірно встановити причину виникнення епідускладнення не вдалося. За результатами проведеного епідеміологічного аналізу та на підставі результатів лабораторних досліджень слід припустити, що фактором передачі була вода питна, яка вживалась населенням. Проте, прямих доказів наявності у питній воді вірусу гепатиту А не виявлено.
Повний текст відповідіМиколаївська міська рада, міське комунальне підприємство "Миколаївводоканал"В досліджених пробах води за вірусологічними показниками водоочисних споруд та водопроводу вірус гепатиту А не виявлений. Дослідження проводились ДУ "Миколаївський обласний лабораторний центр МОЗ України".
З метою поліпшення якості питної води відомчою лабораторією МКП «Миколаївводоканал» здійснюється контроль за якістю питної води, яка подається в розподільчу мережу м. Миколаєва у відповідності ДержСанПіНу 2.2.4-171-10 "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною".
Об'єкти водопостачання, що експлуатуються МКП "Миколаївводоканал", мають зони санітарної охорони згідно БНіП 2.04.02-84 "Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди".
На всі очисні споруди водопроводу і каналізації розроблені технологічні регламенти, які включають вимоги до якості питної води та стічних вод. Підприємство забезпечено нормативними запасами реагентів, знезаражувальних засобів і реактивів для очищення і знезараження питної води.
Повний текст відповідіГоловне управління Держпродспоживслужби України в Миколаївській областіПри проведенні епідрозслідування спалаху на вірусний гепатит А серед населення м. Миколаєва було встановлено, що більшість захворілих осіб пов’язують свій стан з вживанням води з пунктів доочистки води.
З огляду на вищезазначене, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області, за участю фахівців ДУ "Миколаївський обласний лабораторний центр МОЗ України", проведено обстеження (100%) всіх пунктів розливу води, з якими могло бути пов’язане захворювання (всього 7 пунктів розливу води), з відбором 21 проби води для лабораторних досліджень за санітарно-хімічними, мікробіологічними, вірусологічними показниками.
Одночасно, 7 проб води направлено для дослідження до вірусологічної лабораторії ДУ "Одеський обласний лабораторний центр МОЗ України".
За результатами лабораторних досліджень, проведених у вірусологічній лабораторії ДУ "Одеський обласний лабораторний центр МОЗ України", вірус гепатиту А не виділено. В 4-х пробах води виявлено ДНК аденовіруса, в 2-х пробах - ДНК адено- та РНК рота вірусів, в 1-й пробі - виявлено РНК ротавіруса. За отриманими результатами лабораторних досліджень води з пунктів розливу води (21 проба), проведених в бактеріологічній лабораторії ДУ "Миколаївський обласний лабораторний центр МОЗ України", з 1-єї проби води виділено загальні коліформи, що не відповідає вимогам ДСанПіН 2.2.4- 171-10 "Вода питна". В зв’язку з вищезазначеним, 07.01.2018р. була проведена дезінфекція та промивка всіх водопровідних мереж в місцях розташування пунктів розливу води, проведена заміна фільтрів та повторно відібрані зразки води для проведення лабораторних досліджень. В усіх зразках вода відповідала вимогам ДСанПіНу 2.2.4-171-10.
Повний текст відповіді