Підземні води України: важливий ресурс в умовах війни

Підземні води України: важливий ресурс в умовах війни

Юхим Дрікер

В контексті триваючої війни, моніторинг якості води набуває особливої важливості. Війна може призводити до забруднення водних ресурсів через бойові дії, руйнування інфраструктури та можливі викиди в навколишнє середовище хімічних речовин. Це ставить під загрозу доступ до чистої питної води для мільйонів людей.

За оцінкою Світового банку, лише за період з 24 лютого 2023 по 31 грудня 2023 прямі збитки від пошкодження об’єктів водопостачання і водовідведення збільшились з 2,2 до 4 млрд дол. США. Це збільшення збитків є прямим наслідком бойових дій, в основному артилерійських обстрілів та ракетних атак, а також руйнування Каховської дамби у червні 2023 року. Згідно з даними Світового банку, найбільш постраждалими є Харківська, Луган-ська, Херсонська, Запорізька та Донецька області.

У попередньому випуску ми розкрили перші результати моніторингу якості води, що відбувається в рамках проекту «Безпечна питна вода в Україні: доступ до інформації про якість води та методи її очищення». Цей проект, втілений командою WaterNet при фінансовій підтримці Фінського Фонду Місцевого Співробітництва Посольства Фінляндії в Україні, націлений на забезпечення безпечного доступу до питної води. На відміну від попередньої публікації, де ми зосереджували увагу на водопровідній воді, у цій статті ми підіймаємо питання якості підземних вод в Україні.

Під час надзвичайних ситуацій, в умовах, коли традиційна інфраструктура, водогони та дамби, страждають від руйнувань, саме підземні квітня 2024 року. Важливим спостереженням стало те, що в ході моніторингу не було зафіксовано значних сезонних змін у якості підзем-них вод, що дозволяє нам зробити узагальнен-ні висновки щодо стану водних ресурсів у різні пори року.

З повним текстом статті можна ознайомитися за посиланням - Водна безпека України. Підземні води України: важливий ресурс в умовах війни

Якість води з криниць і свердловин має багато спільного, хоча існують деякі відмінності. Вода з криниць частіше містить підвищену кількість нітратів. Було виявлено значні перевищення норми у кожній області, де проводилось відбір проб. Крім того, вода з криниць частіше характеризується підвищеною твердістю порівняно зі свердловинами. 

Данні результати в котре підтверджують, що у кожному регіоні країни існує свій спектр проблем, пов’язаних з якістю підземних вод. Незалежно від географічного розташування, виявлені забруднювачі, вказують на загальну потребу в ретельному моніторингу та адаптації локальних методів водоочищення до місцевих умов. В деяких областях на сході та півдні країни, де вода має високий солевміст та твердість це особливо складна задача, яка потребує значних інвестицій у мембранні методи очищення.

З огляду на виклики, пов’язані з забезпеченням доступу до безпечної питної води, важли-во підкреслити значення інтеграції наукових досліджень, політики та практики в управлінні водними ресурсами. Співпраця між державни-ми органами, науковими установами, громадськими організаціями та місцевими громадами може сприяти розробці ефективних стратегій водопідготовки, які відповідатимуть конкрет-ним потребам різних регіонів України.