Карта якості води: зміни в умовах війни
Юхим Дрікер
Війна завжди приносить з собою незліченні трагедії. Одним з найбільш непомітних, але руйнівних наслідків є її вплив на навколишнє середовище, зокрема на стан систем водопостачання та якість питної води. Згідно звіту Світового банку «Швидка оцінка шкоди та потреб в Україні», станом на 24 лютого 2023 року прямі збитки від пошкодження об’єктів водопостачання і водовідведення становили 2,2 млрд дол. США. Бойові дії призвели до руйнування систем водопостачання східного та південного регіонів України, через що багато населених пунктів позбавлені доступу до питної води. Згідно аудиту Розрахункової палати, лише 65% населення України має доступ до централізованого водопостачання.
Вплив війни на якість води у першу чергу зумовлений забрудненням водних ресурсів, особливо в районах, де ведуться бойові дії. Це забруднення може мати довгострокові наслідки для здоров’я людей та стану екосистеми.
В таких умовах, відсутність своєчасного контролю та відповідного реагування може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям населення та екологічних криз. Саме тому ін-формованість населення та відповідних служб що до поточної ситуації з якістю питної води є однією з найважливіших задач сьогодення.
У даній статті ми приводимо перші результати моніторингу якості води проведеного в рамках проєкту «Безпечна питна вода в Україні: доступ до інформації про якість води та методи водо-підготовки», що реалізує WaterNet за фінансової підтримки Фінського Фонду Місцевого Співробітництва Посольства Фінляндії в Україні.
Всього в рамках проєкту планується відбір та аналіз 2000 проб питної води з різних джерел — муніципальних водопроводів, свердловин та криниць.
Для можливості адекватного дослідження дина-міки зміни параметрів якості води місця відбору проб кожного кварталу не змінюються. Аналіз води здійснюється акредитованою Лабораторі-єю іонного обміну та адсорбції ХТФ НТУУ «КПІ ім. Ігоря Сікорського» (Свідоцтво № ПТ–191/23 від 29.05.2023 р., Укрметртестстандарт).
У даній роботі ми приділимо увагу якості во-допровідної води в різних регіонах України в 1му та 2му кварталах 2023 року, а у наступних випусках журналу — якості підземних вод.
З повним текстом статті можна ознайомитися за посиланням - Водний фронт України. Карта якості води: зміни в умовах війни
Війна в Україні призвела до погіршення якості питної води в різних регіонах краї-ни, особливо в містах, що використовують воду з Дніпра та рік його басейну та на Миколаївщині. Проте варто відзначити що в переважній більшості якість водопровідної води відповідає вимогам, що потребує великих зусиль від співробітників комунальних служб та міських водоканалів.