Статті резюме

Всеукраїнський юнацький водний приз 2021: результати національного фіналу

WaterNet продовжує реалізовувати соціальні ініціативи в рамках своєї діяльності і, завдяки підтримці Головного спонсору - світового лідера в галузі водопідготовки, україно-австрійської науково-виробничої компанії ТОВ «НВО Екософт», 19-20 квітня успішно провів онлайн фінал конкурсу «Всеукраїнський юнацький водний приз 2021», що є національним етапом міжнародного змагання молоді «Стокгольмський юнацький водний приз».

Цього року, як і минулого, COVID 19 завадив нам провести традиційні урочисті заходи в Музеї НТУУ «КПІ імені Ігоря Сікорського», проте не завадив молоді продовжувати досліджувати теми раціонального водокористування, забруднення водних ресурсів та вирішувати проблеми води за допомогою власноруч розроблених методик і технологій.
На конкурс було загалом подано 52 заявки, з яких журі конкурсу відібрало 16 найкращих проєктів для захисту в онлайн фіналі. Проєкти фіналістів вирізнялися своїми темами: екологічна оцінка водних ресурсів, аналіз новітніх технологій і матеріалів для очистки води, дослідження проблеми забруднення води мікропластиком і особливості використання водорості - всі роботи окрім грунтовної теоретичної бази пропонували і цілком практичні рішення, підкріплені відповідними дослідами.

За результатами онлайн захисту в перший день, журі конкурсу відібрало 5 суперфіналістів, які, після презентації власних досліджень англійською мовою, посіли відповідні місця:
ГРАН ПРІ:
Проєкт «Оцінка токсичності озерної води м. Борисполя за допомогою «Ростового тесту»
Єрофеєва Дар’я, учениця 11 класу Бориспільського НВК «Гімназія «Перспектива»
Науковий керівник: Нагаєва Лідія Михайлівна, вчитель Бориспільського НВК «Гімназія «Перспектива», Заслужений вчитель України

2 МІСЦЕ:

1) Проєкт «Композиційний адсорбент на основі кальцію альгінату для очищення стічних вод»
Кулєшова Софія, учениця 11 класу Комунального закладу освіти «Фінансово-економічний ліцей наукового спрямування при Університеті митної справи та фінансів» Дніпровської  міської ради.
Науковий керівник: Крайняк Олена Василівна, спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії, вчитель – методист
2) Проєкт «Комплексна екологічна оцінка якості води різних джерел водопостачання Фастівського району Київської області»
Никоненко Денис, учень 11 класу Комунального закладу «Фастівський ліцей-інтернат»
Наукові керівники: Наумова Юлія Миколаївна, вчитель хімії; Кравченко Ольга Олександрівна, кандидат біологічних наук, доцент Національного університету біоресурсів і природокористування України

3 МІСЦЕ:

1) Проєкт «Ефективне використання систем поливу шляхом кислотно-лужної корекції води»
Думайло Володимир, учень 10 класу Дрогобицького ліцею
Науковий керівник: Колдун Віктор Петрович, завідувач науково-дослідної лабораторії Ресурсно-методичного центру Науково-дослідницьких технологій Навчально-виховного комплексу «Школа комп’ютерних технологій – Львівський технологічний ліцей»
2) Проєкт «Дослідження можливості використання водорості zostera marina у якості альтернативної сировини целюлозно- паперової промисловості»
Лобунець Дар’я, учениця 9 класу, «Шосткинська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1»
Наукові керівники: Павленко Оксана В’ячеславівна, кандидат технічних наук, старший викладач кафедри хімічної технології високомолекулярних сполук Шосткинського інституту СумДУ; Мечик Марина Юріївна, старший вчитель, вчитель хімії вищої категорії

Всі фіналісти і керівники отримали Дипломи та заохочувальні призи від організатора конкурсу WaterNet – річну членську підписку на інформаційний портал waternet.ua, та Головного спонсора конкурсу ТОВ «НВО Екософт» - фільтри кувшини для води. Окремими призами ТОВ «НВО Екософт» нагородило переможця і призерів конкурсу – молоді дослідники і керівник ГРАН ПРІ отримали преміальні подарункові сертифікати.

Таким чином, вже у серпні цього року ГРАН ПРІ Єрофеєва Дар’я буде представляти Україну на міжнародному фіналі конкурсу «Стокгольмський юнацький водний приз», що також пройде в онлайн форматі.

Краще за організаторів про конкурс можуть розказати тільки самі учасники, то ж слово їм.


ГРАН ПРІ Єрофеєва Дар’я, учениця 11 класу Бориспільського НВК «Гімназія «Перспектива»:
«Інформацію про конкурс я знайшла разом із своїм керівником (Нагаєва Лідія Михайлівна, вчитель Бориспільського НВК «Гімназія «Перспектива»). Від неї поступила пропозиція подати проєкт на конкурс ВЮВП, я одразу ж погодилась. Почала перекладати короткий опис роботи на англійську, редагувати... Врешті-решт, надіслала і чекала результатів. Коли дізналась, що пройшла до фіналу, радості не було меж!

Відверто кажучи, хотілось би приймати участь у конкурсі в офлайн форматі: побачити всіх наживо, поспілкуватись щодо робіт, познайомитись із учасниками. Проте онлайн формат аніяк не зміг зіпсувати враження від конкурсу.

Чесно, я і не сподівалась пройти у суперфінал. В голові крутилась думка: "Та кому треба ті наші озера?!" Коли побачила своє прізвище серед 5 суперфіналістів, отримала шалений заряд мотивації. Спочатку страх перед виступом на англійській мові, потім мандраж, далі заспокоєння та прийняття. Коротше кажучи, пройшла усі етапи підготовки до виступу у суперфіналі.

Також неймовірно цікаво було прослухати роботи інших учасників. Сиділа на захисті усіх груп, бо відлучитись було неможливо! Хотілось слухати, дивитись, аналізувати і іноді навіть ставити запитання.

Ну і дуже приємно була вражена глибокими знаннями в англійській мові у членів журі. Саме це налаштувало мене до ведення вільного діалогу. Запитання від журі, як у фіналі, так і у суперфіналі, допомогли покращити мою роботу, навчили мене правильно відповідати. Тобто сприяли розвитку моїх "communicate skills". Вдячна усім: організаторам, членам журі, спонсорам. ВЮВП - реально крутий захід, який надає поштовх для подальшого розвитку. Думаю, що зможу гідно представити Україну на міжнародному рівні.»

Нагаєва Лідія Михайлівна, вчитель Бориспільського НВК «Гімназія «Перспектива», науковий керівник проєкту, який отримав ГРАН ПРІ:
«Талановиті діти — це той ресурс, із якого створюється інтелектуальна еліта. І організатори конкурсу "Всеукраїнський юнацький водний приз" це розуміють на всі 100%. Даний конкурс направлений на розкриття потенціалу особистості, сприяє розвитку проєктної діяльності учнів, набуття молодим поколінням соціального досвіду. Саме це ми відчули під час організації, захисту робіт, наукової полеміки, підведенню підсумків та нагородження конкурсантів, а особливо приємно, що поцінували й наукових керівників. Дякую організаторам за підтримку талановитих школярів, за можливість для учнів побачити свої сильні сторони. Рада за те, що всі учні, не залежно від результату, залишились задоволені участю в конкурсі!»

Кравченко Ольга Олександрівна, к.б.н., доцент кафедри аналітичної і біонеорганічної хімії та якості води НУБіП України, науковий керівник ІІ призера конкурсу Никоненка Дениса:
«Хотіла би подякувати організаторам конкурсу, тому що справу , яку ви робите, а саме заохочення молодих людей до науки - це одне з найважливіших напрямків розвитку держави. Особливо мене вразив організаційних процес: ми постійно були на зв'язку з організаторами, а вони могли дати слушну пораду і допомогти в форс-мажорних ситуаціях, що дуже важливо в умовах пандемії та дистанційного проведення змагань. Сподобалося, що журі конкурсу звертало увагу саме на внесок молоді у науковому проєкті, а також на практичну складову та можливість впровадження результатів дослідження, що залишається поза увагою на багатьох подібних змаганнях. Ми випадково взяли участь у конкурсі, тому що Денис три роки працював над проблемою якості води у своєму регіоні, і, коли я побачила рекламу конкурсу у фейсбуці, я запропонувала йому взяти участь та надіслати свій науковий проєкт. Я була приємно вражена, коли він спочатку потрапив до фіналу конкурсу, а потім став суперфіналістом та виборов другий приз. Тому можу підтвердити, що конкурс є абсолютно чесним та прозорим. Отже, хотіла б ще раз подякувати організаторам та журі конкурсу і побажати довгих років творчого натхнення у Вашій важливій справі.»

Кулєшова Софія, учениця 11 класу Комунального закладу освіти «Фінансово-економічний ліцей наукового спрямування при Університеті митної справи та фінансів» Дніпровської  міської ради,  2 призове місце:
«Враження від конкурсу надзвичайно позитивні! Згадався цей уже забутий дух суперництва, який супроводжувався захватом від роботи кожного учасника. Найбільше вразило та запам'яталося ставлення членів журі до роботи, а саме до авторства: це перший конкурс, де бажано було акцентувати увагу на своїх власних досягненнях. Я взагалі люблю брати участь у різних інтелектуальних змаганнях, тому вирішила випробувати себе. До фіналу готувалась так: повторила всі свої матеріали, перечитала роботу, провела тренування з керівницею роботи, завчасно знала, що те, що я дійшла до цього етапу - вже моя маленька перемога. Також отримала позитивні Враження від проектів інших учасників дуже позитивні: кожна робота особлива, несхожа на іншу та надзвичайно цікава! Приємно розуміти, що наше покоління не готове миритися з проблемами екології.»

Лобунець Дар’я, учениця 9 класу, «Шосткинська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1», 3 призове місце:
«Конкурс ВЮВП був цікавий, журі влучно задавали питання, інші учасники гарно представляли свої роботи, і я з інтересом слухала кожну презентацію. Це гарний досвід для тих, хто хоче дізнатися більше, чим звичайна людина. Я вирішила брати участь, бо цей конкурс є на слуху. Підготовка була продуктивною, я докладала чимало зусиль - це було складно, але й цікаво врешті решт. Учасники дуже обізнані в своїх роботах, тому й представити їх було не важко, я думаю. Взагалі весь цей конкурс пізнавальний та корисний».

Чекаємо нових молодих дослідників в наступному році!

Інформація про конкурс:
Конкурс «Всеукраїнський юнацький водний приз» є національним етапом міжнародного змагання молоді «Стокгольмський юнацький водний приз», яке з 1997 року проводить Стокгольмський Міжнародний Водний Інститут під час щорічного міжнародного водного конгресу «Світовий водний тиждень» (World Water Week).
Національні етапи конкурсу проходять у понад 30-ти країнах світу. В Україні конкурс проходить з 2004 року. За ці роки у конкурсі прийняло участь близько двох тисяч юних науковців з усіх областей України, сімнадцять переможців національного етапу мали честь представляти Україну на міжнародному фіналі конкурсу Стокгольмський Юнацький водний приз (SJWP) в Стокгольмі.

Головна мета конкурсу – залучити якнайбільше дітей до вирішення проблем забруднення водних ресурсів, нестачі питної води, раціонального її використання, об'єднання інтелектуальних та творчих здібностей молоді для розробки інноваційних рішень теперішніх і майбутніх проблем з водою.

Організатор конкурсу в Україні: Всеукраїнське водне товариство «WaterNet»

Генеральний спонсор: ТОВ «НВО «Екософт»
Конкурс проводиться у співпраці з НТУУ «КПІ ім. Ігоря Сікорського», Міністерством освіти і науки України, Міністерством екології та природних ресурсів, ПАТ «АК «Київводоканал», Всеукраїнською асоціацією «Укрводоканалекологія», Національним еколого-натуралістичним центром, КП «Водно-інформаційний центр», ДП «НДКТІ міського господарства».