Статті резюме

Яким чином вода впливає на ваш побут?

Вода в побуті, крім пиття, використовується для прання і миття посуду, прибирання, прийняття душу, обігріву будинків.

Згідно з вимогами до питної води ДСанПіН 2.2.4-171-10 жорсткість води не повинна перевищувати 7 мг-екв/л. Чи безпечна жорстка вода для побутових потреб? Відповідь відома: «Ні». Всі знають, що воду потрібно зм’якшувати, але не всі знають чому.

Проведене водною асоціацією Water Quality Association (WQA) опитування, показало, що основними причинами придбання споживачами пом’якшувачів є запобігання утворенню іржавих плям на сантехніці, запобігання утворенню карбонатних відкладень в трубах і в нагрівальних приладах, зменшення витрат миючих засобів. І лише тридцять відсотків споживачів встановлюють пом’якшувачі води з метою заощадити енергію (рис.8.1).

Рис.8.1. Основні причини, через які споживачі встановлюють пом’якшувачі води.


Незалежні дослідження, проведені WQA і компанією Scientific Service, достовірно показали, що споживачі можуть завдяки використанню пом’якшеної води істотно скоротити витрати в різних напрямках. Це, в першу чергу, заощадження енергії при нагріванні води, а також зниження витрат на миючі засоби при пранні і митті посуду.

Пом’якшена вода і водогрійні котли
Як відомо, жорсткість води спричиняють розчинені в ній солі кальцію і магнію. При нагріванні дані солі частково випадають в осад, тим самим викликаючи утворення накипу на теплообмінних поверхнях. Утворені накипні відкладення погіршують тепловіддачу нагрівальних поверхонь, що призводить до перегріву стінок котла і зменшення терміну його служби. Крім того, накипні відкладення спричинюють додаткові втрати тепла. Прийнято вважати, що найбільше енергії витрачається на обігрів житла за допомогою водогрійних котлів. Як же підвищити енергоефективність цього процесу?

Рис.8.2. Вплив жорсткості на ефективність роботи водогрійного котла при використанні 170 л гарячої води на добу.


Встановлено, що підвищення загальної жорсткості води на кожні 2 мг-екв/л призводить до утворення в побутових водогрійних котлах до 200 г накипу в рік, а робота на жорсткій воді (> 10 мг-екв/л) - до зниження їх ефективності в середньому на 20% (рис.8.2., таблиця 8.1).

Таблиця 8.1. Узагальнені дані впливу жорсткості води на ефективність роботи водогрійних котлів

ж - жорстка, п - пом’якшена


Утворені накипні відкладення можуть призводити до виходу з ладу водогрійного котла через забивання труб подачі гарячої води споживачу (рис. 8.3.).

Рис.8.3. Накипні відкладення в трубах водогрійного котла.


На рисунку 8.4 представлені дані про витрати на електроенергію і обслуговування за весь час експлуатації (15 років) для газових накопичувальних і проточних котлів, що працюють з використанням пом’якшеної і жорсткої води (жорсткість варіювалася від 2 до 10 мг-екв/л).

Рис.8.4. Витрати на електроенергію за час експлуатації (15 років) для газових прямоточних (а) і накопичувальних (б) котлів при використанні зм’якшеної і жорсткої води.


Очевидно, що енергоспоживання (характеризується в даному випадку витратою в USD) водогрійних котлів, що працюють на пом’якшеній воді нижче, ніж працюючих на жорсткій воді, навіть з жорсткістю в 2 мг-екв/л. Споживання електроенергії особливо сильно збільшується для проточних водогрійних котлів в порівнянні з накопичувальними, що, в першу чергу, пов’язано з необхідністю їх регулярних очисток від утвореного осаду (рис. 8.5.). Ця процедура коштує не дешево і може, в залежність від жорсткості води, досягати 200 USD.

Підвищення загальної жорсткості води на кожні 4 мг-екв/л призводить до зниження тепловіддачі і збільшенню витрат на електроенергію на 8%. Використання пом’якшеної води (0,0 мг-екв/л) дозволяє за рік заощадити 34% електроенергії в порівнянні з водою з жорсткістю 6 мг-екв/л і 47% в порівнянні з 10 мг-екв/л (таблиця 9.2).

Рис.8.5. Розрахункова частота очищення газового прямоточного водогрійного котла, при експлуатації води з жорсткістю 10 мг-екв/л.


Таблиця 8.2. Залежність енергоефективності водогрійних котлів від жорсткості води
Наведені дані показують, що використання пом’якшеної води не тільки дозволяє скоротити витрати електроенергії на нагрів води, але й продовжити термін служби водогрійних котлів і зменшити вартість їх обслуговування.

Пом’якшена вода і миючі засоби
Іони, що визначають жорсткість води, викликають безліч проблем під час прання. Частинки бруду взаємодіють з солями кальцію і магнію, і утворюють малорозчинні і важко усуванні з’єднання. Прання одягу в жорсткій воді робить її шорсткою і неприємною на дотик. Поверхнево-активні речовини, що містяться в порошку спеціально для розчинення і усунення бруду і плям, взаємодіють з солями кальцію і магнію, тим самим зменшуючи ефективність усунення плям. Отже, при пранні в жорсткій воді необхідно збільшувати кількість використовуваного порошку і температуру води. А якщо зм’якшувати воду?
У таблиці 8.3 і на рис. 8.6 представлені результати дослідження впливу жорсткості води на ефективність прання.

Таблиця 8.3. Опис умов дослідження впливу жорсткості води на ефективність усунення плям
З представлених даних однозначно видно, що застосування пом’якшеної води дозволяє в два рази скоротити витрати прального порошку і зменшити температуру води. При цьому ефективність прання білизни буде вищою, ніж при пранні в жорсткій воді при більш високій температурі і при витрачанні в два рази більшої кількості прального порошку.

Рис.8.6. Залежність чистоти білизни від умов прання.


На рисунку 8.7 представлена залежність ефективності усунення плям різної природи від умов прання. Використання пом’якшеної води дозволяє збільшити ефективність усунення плям в більшості випадків в півтора-два рази, при цьому витрата прального порошку зменшується вдвічі, як і витрати на електроенергію, що пов’язано з можливістю прати при більш низькій температурі води. Однак, як видно з малюнка, ефективність усунення плям залежить не тільки від умов процесу прання, але і від природи самих плям. Так, наприклад, плями від крові або шоколаду відпираються в два-три рази краще пом’якшеною водою, навіть при більш низьких температурах, ніж жорсткою. Водночас жорсткість води ніяк або не суттєво впливає на ефективність усунення плям від свіжої трави або червоного вина (обумовлено природою барвника і наявністю дубильних речовин).

Рис.8.7. Залежність ефективності усунення плям різної природи від умов прання.


Пом’якшена вода і побутові прилади
Крім зменшення витрат прального порошку і енергоносіїв, використання пом’якшеної води дозволяє продовжити термін служби побутових приладів. На рисунку 8.8 представлені фотографії пральної машини після експлуатації з використанням пом’якшеної води (а) і води з жорсткістю 10 мг-екв/л (б).

Пральні машини, що працюють з використанням пом’якшеної води, прослужили 3 роки, зберігши всі робочі функції на момент припинення експерименту. Пральні машини, що працюють з використанням жорсткої (10 мг-екв/л) води, вийшли з ладу через 11 місяців експлуатації, тобто навіть раніше закінчення гарантійного терміну експлуатації (в середньому на велику побутову техніку гарантійний строк становить 12 місяців).

Рис.8.8. Зовнішній вигляд барабана пральної машини після тридцяти днів експлуатації на пом’якшеній (а) і жорсткій (б) воді.


Варто відзначити, що не тільки пральні машини схильні до згубного впливу води з високою жорсткістю. Не менш згубна вона і для посудомийних машин (рис. 8.9.).

а - жорсткість 0 мг-екв/л, б - жорсткість 10 мг-екв/л

Рис.8.9. Вплив жорсткої води (10 мг-екв/л) на ефективність миття посуду і побутові прилади.


Наведені дані дають можливість зробити висновок, що використання пом’якшеної води для прання, прибирання та миття посуду дозволяє знизити витрати не тільки на миючі засоби і електроенергію, а й на придбання побутової техніки, що вийшла з ладу.

Резюмуючи, можемо відзначити, що пом’якшення води дійсно є технологією, яка об’єднує в собі енергоефективність і енергоощадність. З одного боку, використання пом’якшеної води в побуті дозволяє зменшити витрати як електроенергії, споживаної побутовими приладами, так і миючих засобів для прання і прибирання (енергоощадна складова). З іншого боку, вона дозволяє з раціональними витратами електроенергії використовувати всі такі звичні блага, які роблять наше життя комфортним: пральні та посудомийні машини, водогрійні котли та інше (енергоефективна складова).

Що пропонує сучасна водопідготовка для вирішення побутових проблем якості води?

В сфері водопідготовки з’явилися фільтри для комплексної очистки води з багатофункціональними фільтруючими завантаженнями. Їх використання забезпечує вирішення кількох проблем в одному апараті. Завдяки багатофункціональним фільтруючим матеріалам ви, не втрачаючи в ефективності очистки, отримуєте більше вільного місця, а також спрощуєте обслуговування установки водопідготовки. Першим і, до сьогодні, кращим з багатофункціональних фільтруючих матеріалів для комплексної очистки води є Ecomix – продукт української компанії ТОВ НВО «Екософт» (Ecosoft).

Ecomix – багатокомпонентний фільтруючий матеріал, отриманий в результаті багаторічних наукових досліджень. Складається з п’яти компонентів, які мають іонообмінні, сорбційні та фільтраційні властивості; деякі випускаються в стандартних промислових умовах, а деякі – специфічні – підготовлені з використанням оригінальних, спеціально розроблених технологій.

Ecomix призначений для очистки свердловинної та водопровідної води. Він ефективно видаляє з води домішки заліза, марганцю, органічні забруднення, пом’якшує воду та затримує амоній. Всі ці процеси відбуваються одночасно в одну стадію і в одному фільтрі. Матеріал простий у використанні – працює в стандартних пом’якшувачах води, регенерується розчином таблетованої солі й не вимагає спеціальних реагентів або обладнання. Термін служби матеріалу становить 5 років. Сфера застосування: котеджі та квартири, невеликі підприємства та котельні, рідше – промислові об’єкти. Матеріал захищений патентами.

Найбільш сильна сторона матеріалу – ефективне видалення сполук заліза протягом всього терміну служби. Припустимий вміст заліза для Ecomix у вихідній воді – 15 мг/л – одне з найвищих серед матеріалів для знезалізнення. Більш того, Ecomix – єдина технологія для видалення як розчиненого неорганічного, так і органічного заліза (пов’язаного в органічні комплекси). В аналізі води зазвичай вказується загальне залізо без урахування форм його присутності, які істотно можуть змінюватися зі зміною різних факторів – температури, вмісту органічних речовин та ін. У той же час, вміст органічних речовин (окиснюваність води) також помітно варіюється протягом року. Завдяки здатності Ecomix видаляти і сполуки заліза, і органічні домішки в широкому діапазоні концентрацій, матеріал ефективно працює навіть при зміні складу води. Такі властивості надають матеріалу надзвичайну стабільність в роботі.

Ecomix – один з найнадійніших матеріалів щодо зниження вмісту марганцю. Марганець майже завжди супроводжує залізо у воді. А ось в аналізах води він виявляється не завжди. Компонент Ferrosorb, що входить до складу матеріалу Ecomix, затримує і залізо, і марганець. Ця додаткова перевага вкрай важлива для фахівців з водопідготовки, оскільки виключає необхідність додаткових вимірів якості води, але забезпечує отримання води, очищеної і від заліза, і від марганцю.

Крім того, Ecomix – це шлях до отримання «блакитної» води. Все частіше мешканці міст встановлюють фільтри для очистки водопровідної води в квартирах. Стандартні пом’якшувачі знижують жорсткість води, не видаляючи властивий водопровідній воді жовтий відтінок, особливо помітний в наповненій ванні. Фільтри з Ecomix C не тільки пом’якшують воду, але і значно знижують окиснюваність води одночасно з кольоровістю. Ви отримуєте воду з приємним блакитним відтінком. Це відбувається завдяки компоненту Humisorb, що сорбує органічні речовини.

За 20 років Ecomix став основним рішенням для очистки води в котеджах, квартирах і невеликих підприємствах в Україні. У Київській області з жорсткою і залізистою водою тисячі котеджів оснащені фільтрами з Ecomix марки А і отримують м’яку воду без заліза. У Закарпатській області, де склад води завжди непередбачуваний, Ecomix А відмінно працює при підвищеному вмісті марганцю (до 6 мг/л). У Донецькій і Дніпропетровській областях, де вода найгіршої якості, Ecomix марок С і А застосовують не тільки як самостійне рішення, але і як передочистку перед системами зворотного осмосу. В м. Миколаєві Ecomix С використовують для очистки водопровідної води з метою пом’якшення та зниження окиснюваності. Уявити собі водопідготовку в Україні без Ecomix на сьогоднішній день просто неможливо.