Статті резюме

Захід США приречений на 1000-річну посуху: чи може опріснення стати вирішенням проблеми?

Сполучені Штати і багато інших регіонів світу страждають від наслідків сильної посухи. Одним з можливих рішень забезпечення населення водою – є опріснення морської води, але хіба це золота середина?

Західні регіони США наразі переживають те, що палеокліматологія називає «потенційно найсильнішою посухою за 1200 років». У минулому, в регіоні було багато посух, у тому числі «мегазасух», що тривали десятиліття, однак зміна клімату перетворила посушливі кліматичні зони на ще більш посушливі, а вологі на більш вологі. Високі температури нагрівають землю і повітря швидше, а отже підвищене випаровування висушує ґрунт і зменшує кількість опадів, які потрапляють у водойми. Потепління також призводить до зменшення кількості снігового покриву, який є необхідним для поповнення запасів річок, струмків, водоймищ і зволоження ґрунту навесні та влітку.

Близько 44% регіонів у США відчувають той чи інший рівень посухи, а майже 10% - «виняткову посуху». На даний час у 13 штатах вирують лісові пожежі, які ускладнюються спекотною та посушливою погодою. На сьогоднішній день вже відбулося безпрецедентне скорочення рівня води у річці Колорадо, яка забезпечує водою сім штатів. Водоносні горизонти міст, які залежать від колодязної води, виснажені, така ситуація змушує жителів возити воду вантажівками. Зазвичай у західних штатах сільське господарство споживає понад 90% води, але через посуху врожайність різко зменшилася; деякі фермери скоротили свої посівні площі або замінили культури на менш водоємні, у той час як інші, ймовірно, збанкрутують. Власникам ранчо доводиться розпродавати частини свого стада. Але навіть коли місцеві жителі борються з цими труднощами, все більше людей переїжджають у ці райони.

Гідроелектростанція на озері Оровілль була зупинена, коли рівень води в озері впав до історичного мінімуму. Фотографія: Франк Шуленберг.


У період з 1950 по 2010 роки темпи зростання населення південно-західного регіону були вдвічі вищими, ніж у решті частин країни. Очікується, що населення США продовжить зростати до 2040 року, причому більше половини цього приросту припаде на райони, які зазнали найсильнішої посухи за останні десять років. Багато людей продовжують переїжджати у райони, які, як очікується, у найближчі роки стануть ще більш посушливими, про це повідомляється в останньому звіті МГЕЗК де наголошується, що зміна клімату посилить посуху в цих регіонах.

Всі інші континенти світу також потерпають від серйозної посухи, за винятком Антарктиди. ООН попередила, що до 2100 року ще 130 країн можуть зіткнутися з посухою, якщо ми нічого не зробимо для сповільнення зміни клімату. Але, за даними Всесвітнього фонду дикої природи, вже до 2025 року дві третини населення світу можуть зіткнутися з нестачею води. Це може привести до конфліктів, політичної нестабільності та міграції мільйонів людей.

Нестача прісної води також може ускладнити процес декарбонізації – це те, що ми повинні зробити для запобігання катастрофічній зміні клімату, – оскільки деякі стратегії для вирішення цієї проблеми можуть привести до ще більшої кризи водних ресурсів. Зелений водень, який розглядається як ключ до скорочення викидів від авіації, судноплавства, вантажного транспорту та важкої промисловості, виробляється шляхом електролізу, який розщеплює воду на водень і кисень. Однак для цього процесу необхідна велика кількість очищеної води. За однією з оцінок, для виробництва однієї тони водню необхідно дев'ять тон очищеної води. А сам процес, який використовується для очищення води, вимагає вдвічі більше неочищеної води. Іншими словами, для виробництва однієї тони зеленого водню насправді необхідно 18 тон води. Ядерна енергія, яку МГЕЗК розглядає як важливий інструмент для досягнення наших кліматичних цілей, також залежить від прісної води, яка використовується для охолодження. Але, в міру погіршення ситуації з нестачею води, атомні станції можуть бути змушені скоротити свою потужність або зупинитися.

За даними: https://cutt.ly/tEZyMRM