Статті

Рейтинг води у Європі 2020 року

Європа - дуже неоднорідний континент у багатьох відношеннях, і вода не виняток.

Звичаї, законодавство, економіка або щільність населення - ось деякі з факторів, що впливають на колообіг води у різних країнах, через які, наприклад, швейцарець споживає на 263% більше води, ніж словак або датчанин платить за воду на 8700% більше ніж болгарин.

Ці дані, надані Європейською асоціацією менеджерів міського водного циклу EurEau, в яку входить 29 європейських країн, що дозволяє нам мати глобальне бачення і порівнювати різні країни.

Побутове споживання води

Такі фактори, як тип житла, клімат і звички, можуть вплинути на середню кількість споживання води на людину.

Незважаючи на те, що в чотирьох країнах середній показник перевищує 150 літрів води на людину за добу, проте у Швейцарії ця цифра становить 300 літрів, а от у Словаччині 78 літрів, у Греції 150 літрів на людину на добу.

Великобританія займає десяте місце з вершини рейтингу з обсягом 140 літрів/добу для однієї людини.
Країни Східної Європи є регіоном з найнижчим споживанням. Фактично існує градієнт від східної до західної Європи, від нижчого споживання до більш високого.

Ціни на воду

Середня ціна на воду для домашнього використання у Європі сильно розрізняється.

Найвища ціна у Данії 9,32 € /м куб., а потім йде Норвегія - 7,8 € /м куб.

Великобританія знаходиться в середині рейтингу, при середній ціні 3,5 € /м куб.

Серед країн з найдешевшою водою - Греція 1,23 € /м куб.
і Болгарія 1,07 € /м куб.

Але є винятки, наприклад Ірландія, де з історичних причин споживачі не оплачують рахунки за воду безпосередньо, а галузь водопостачання фінансується за рахунок податків. Можна вирішити що такий підхід стимулює споживання води, але це не так, об’єм  споживання води домашніми господарствами Ірландії знаходиться у середині рейтингу.
Географічно ми бачимо, як діапазони цін згруповані по зонах. Зовнішнє кільце, у якому розташовані Іспанія і Португалія, з більш дешевою водою, зона від Польщі до Італії з середньою ціною і смуга від Фінляндії до Франції із середніми або високими цінами.

Ціна змінюється в залежності від прожиткового мінімуму

На ціни впливає вартість життя у кожній країні і це трохи спотворює рейтинг. Ціни у країнах з більш високим доходом і більш високим рівнем життя, як правило, набагато вище, ніж в інших країнах.

Щоб максимально знизити вплив цього фактору і зробити порівняння більш справедливими, була проведена зміна цін відповідно до вартості життя у кожній країні, і скорегувано їх з урахуванням Великобританії. Таким чином, ціна у Великобританії залишається незмінною, в той час як інші підвищуються або знижуються в залежності від різниці у вартості життя з Великобританією.
У Норвегії зараз найвища ціна кубічного метру води, на другому місті Данія.

У деяких країнах зміна позиції цін більш помітна, як, наприклад, у випадку Мальти, яка піднялася з середини таблиці на третє місце.

Великобританія, яка перебувала в середині рейтингу, але ближче до вершини, опускається на кілька позицій до нижньої третини рейтингу. Болгарія продовжує залишатися країною з найдешевшою водою у Європі, за винятком Ірландії.

Водопровідна мережа

На довжину водопровідної мережі, яка виражена у метрах труби на людину, може впливати щільність населення у кожній країні і відсоток населення, що обслуговується.

На першому місці Фінляндія з 19,5 м труб на людину, а на останньому місці Румунія з 4,3 м. Ця остання позиція частково пояснюється недостатнім охопленням водопостачання у Румунії, яке, за даними EurEau, в 2016 році становило 62%.

Великобританія знаходиться у нижній третині рейтингу, з 6,4 м труби на людину.
Якщо ми подивимося на протяжність водопровідної мережі, ми не побачимо явну закономірність на карті Європи.

Санітарна мережа

Так само, як і з водопровідною мережею, тепер аналізуємо метри каналізаційної труби на людину.

У цьому випадку переможцем є Ірландія з показником 19,1 метра на людину, а на останньому місці Румунія - всього 1,96 метра. Ця остання позиція, як і у випадку з водопровідною мережею, пов'язана з відсутністю покриття, яке, за даними EurEau, в 2016 році становило лише 46%.

Великобританія знаходиться у середині рейтингу з 6 м на людину.
Що стосується географічного розподілу, ми знову бачимо дуже неоднорідну картину, коли аналізуємо протяжність каналізаційної мережі на карті Європи, як це було у випадку протяжності водопровідної мережі.
На колообіг води у містах можуть впливати багато факторів, і зробити висновки іноді непросто. Але порівнюючи різні країни, ми, можемо мати орієнтири і аналізувати, яка ситуація у конкретній країні.

За даними: https://cutt.ly/fQNwOEe