Статті

Майбутнє води - це повторне використання стічних вод

Багато антиутопічних фантастичних творів зображують майбутнє, в якому водопостачання буде забезпечене переробленими людськими відходами. Френк Герберт у своєму романі «Дюна» 1965 року зробив припущення, яке тепер може постати як довгоочікуваний блокбастер осені 2021 року – люди, які населяють зневоднену планету без дощу, повинні носити «стілсьюти» - еластичну другу шкіру, яка вловлює піт, сечу і фекалії та переробляє їх у питну воду.

Елементи такого майбутнього поступово стають реальністю. Нещодавно Каліфорнія постраждала від тривалого посушливого періоду, тому комунальні підприємства звернули увагу на методи повторного використання стічних вод з метою задоволення потреб усіх громадян штату у воді.

Фактично, деякі райони на півдні каліфорнії вже багато років використовують перероблені стічні води завдяки проекту, який реалізовано в окрузі Оріндж. Губернатор Гевін Ньюсом оголосив про пакет заходів для боротьби з посухою, вартість яких становить 5,1 мільярда доларів. Федеральний уряд має приділяти увагу інфраструктурі підприємств із переробки стічних вод, так як зараз відбувається збільшення кількості штатів, у яких існують проблеми з водопостачанням, включаючи Техас і Флориду.

Приблизно 80% води, що використовується для сільськогосподарських підприємств і муніципалітетів надходить на ферми Каліфорнії, які вирощують більше половини всіх фруктів, горіхів і овочів, вироблених в США. Дійні корови, які пасуться на пасовищах Каліфорнії, виробляють 20% молока. 

У 2014 році під час останньої сильної посухи штат постраждав на суму 2 мільярди доларів. За прогнозами, у наступні тридцять років кількість посух може збільшитися майже у три рази. Південна Каліфорнія повністю залежить від Північної Каліфорнії і від річки Колорадо, яка забезпечує водою понад 24 мільйони людей. Немає сумнівів утому, що регіон потребує нових джерел води, щоб залишатися придатним для життя людей та реалізації сільськогосподарської діяльності.

Один з варіантів вирішення проблеми є опріснення морської води. Тому, у 2015 році в Карлсбаді, Каліфорнія, була побудована опріснювальна установка вартістю 1,5 мільярда доларів, яка тепер забезпечує на 10% водою район Сан-Дієго. З тих пір на південному і центральному узбережжі Каліфорнії з'явилося багато опріснювальних заводів, але переробка стічних вод є набагато дешевшою.

Обидва типи води обробляються механічно, проходять багатоступінчастий процес фільтрації, кульмінацією якого є мембрани зворотного осмосу, що дозволяє видалити всі забруднення. Фактично, найскладнішим процесом є очищення води від розчинених в ній солей. Стічні води легше і дешевше фільтрувати ніж океанський розсіл, тому що вони мають набагато нижчу солоність.

У 2008 році в окрузі Оріндж було відкрито підприємство з переробки стічних вод вартістю 490 мільйонів доларів та розташоване поряд з каналізаційною станцією. Підприємство очистило і закачало 265 мільйонів літрів перероблених стічних вод у підземні резервуари, що забезпечують водопостачання округу. Цей досвід виявися настільки успішним, що в 2018 році виробництво було збільшено до 378,5 мільйонів літрів у день, що зробило його найбільшим підприємством у світі з переробки стічних вод. Нещодавно було оголошено про чергове розширення до 490 мільйонів літрів в день. Проте округ Оріндж скоро буде витіснений округом Лос-Анджелес, який представив продуктивність свого підприємства в 568 мільйонів літрів в день і яке має бути запуститись вже в 2023 році.

Сінгапур і Ізраїль, серед інших країн з обмеженими ресурсами прісної води, переробляють свої стічні води протягом багатьох десятиліть. Двадцять років тому округ Лос-Анджелес витратив мільйони на підприємство з переробки стічних вод тільки для того, щоб закрити його через кілька тижнів після протестів жителів. Подібні протести зірвали будівництво і в Сан-Дієго, що є досить сумно.

За даними: https://cutt.ly/snl5e9X