Статті

Що знайшли у водах басейну Дніпра?

У жовтні 2020 року в рамках проєкту EUWI (European Union water initiative for eastern partnership) був проведений скринінг 27 проб басейну річки Дніпро. Сучасні методології дозволяють зробити кількісне дослідження понад 2200 речовин, і якісне ще на 65 тисяч забруднювачів. Дослідження проводилися на зразках поверхневих вод і біоти (риби). Це перше масштабне дослідження, яке дає можливість об'єктивно оцінити стан річок Дніпровського басейну та виявити основні проблемні точки.

Де відбиралися проби?
Крім річки Дніпро, проби відбиралися в Десні, Інгульці, Ворсклі, Сеймі, Усті, Тетереві та менших річках. Карта відбору проб зображена нижче, детальний опис кожного джерела водозабору і докладні аналізи води можна знайти безпосередньо у звіті на сайті Міністерства екології та природних ресурсів України.
Що ж знайшли в воді?
Загалом в процесі скринінгу було виявлено 161 полютант поверхневих вод. Найсерйозніше забруднення спостерігається в місцях спуску стічних вод Бортницької станції аерації та підприємства "Білоцерківвода". За ними слідують стоки промислових міст - Запоріжжя та Кривого Рогу.

З 45 пріоритетних забруднювачів води згідно з директивою 2013/39/ЄС був знайдений лише гербіцид атразин, виробництво і застосування якого заборонено в країнах ЄС, а також метали - кадмій і нікель в пробах поверхневих вод, ртуть же, на диво, виявлена ​​лише в одному зразку риби. Для подальшого моніторингу запропоновані 21 найменування основних токсикантів.

Що стосується джерел питного водозабору, то найбільш проблемними є річки Случ (водозабір м. Новоград-Волинського) і Хомора (м. Полонне). У них виявлені інсектициди, пестициди та продукти їх розпаду, а також канцероген Бісфенол S в концентраціях, що перевищують допустимі норми ЄС.

Розглянемо детальніше основні проблеми води.

Важкі метали
Важкі метали поширені у водах басейну річки Дніпро. Значне перевищення їх норм відбувається переважно у воді нижче за течією від мегаполісів і великих промислових центрів. Так, нормативні значення перевищили: цинк в 17, мідь в 11, кадмій в 7, а нікель в 1 з 27 проб. Також потенційну загрозу становлять арсен і хром - вони масово виявляються в водах, хоча й не перевищують гранично допустимих концентрацій. Ртуть та свинець, на диво, практично відсутні в водах Дніпровського басейну.

Найбільш проблемними в плані забруднення важкими металами є ділянка Дніпра після стоку Бортницької станції аерації, а також води промислових центрів: Запоріжжя (Дніпро) і Кривого Рогу (р.Інгулець). У зоні ризику також р.Хомора (після Понінківської паперової фабрики), р.Ірпінь (в смт.Гостомель) і р.Тетерів нижче Житомира.

Джерелом важких металів є переважно промислові підприємства.

Пестициди
Другою поширеною проблемою є добрива та засоби захисту рослин, вони складають 9 найменувань з 21, до них можна додати два ветеринарні препарати, що застосовуються в сільському господарстві. Ця проблема є наслідком поширення сільськогосподарських угідь на території України. Рішення пестицидного забруднення полягає в обмеженні списку речовин, доступних для використання, а також різноманітні превентивні методи, які ми описували раніше в статті про фосфати у воді.

Ліки
Глобальною проблемою є наявність ліків у воді. Це питання на сьогодні не надто популярне в Україні, але все частіше піднімається в наукових колах. Наприклад, у 17 з 27 проб виявлено карбамазепін (протиепілептичний препарат), у 15 з 27 - лопинавір (препарат, який широко використовується для лікування Covid-19), а диклофенак (нестероїдні протизапальні) і флуконазол (протигрибковий засіб), виявлені, відповідно, у 7 і 8 пробах, мефенамінова кислота - у 4.

Результати
В результаті скринінгу для подальшого моніторингу запропоновано 21 речовину (сюди відносять сполуки, виявлені в понад 10% проб). Цей список включає:
  • важкі метали (мідь і цинк);
  • фармацевтичні препарати;
  • пестициди;
  • один з поширених парфумерних компонентів.
Це дослідження, по суті, є великим кроком для прийняття рішень, здатних поліпшити якість води головної питної артерії нашої країни та колись виключити її зі списку найбрудніших річок України.

За даними: https://cutt.ly/ynhtDau