Статті

КРУГООБІГ ВОДИ В НОРВЕГІЇ: управління водними ресурсами

Захар Малецький

За версією TheRichest, що складає рейтинги топ-10 за різноманітними показниками, Норвегія займає друге місце за якістю водопровідної води, поступаючись лише Швейцарії. Напевно це один з факторів, що забезпечує північній країні протягом останніх 14 років перше місце в списку країн за індексом розвитку людини, що враховує тривалість життя і рівень здоров'я населення.

Секрет полягає в системному підході до управління водними ресурсами - від водозабору до скиду стічних вод після очищення, що взагалі-то давно не секрет, а прописна істина підручників з водного менеджменту. Рецепт втілення теоретичних принципів в життя починається з обов'язкового вивчення водного менеджменту студентами інженерних спеціальностей, які, приходячи на станції водопідготовки та водоочищення, промислові підприємства і в органи місцевої влади, думають не тільки про те, як очистити воду до рівня галузевих нормативів, а й про те, як захистити водне середовище, зменшити споживання реагентів та електроенергії, тим самим знизити негативні впливи на екологію.
Nedre Romerike Vannverk - всередині заводу очищення води, розташованого під землею
Офіційно проголошена місія водного сектора Норвегії - турбота про здоров'я і навколишнє середовища. Щорічно станції водопідготовки очищають 700 млн кубічних метрів питної води, а станції очищення води - такий же обсяг стічних вод перед скиданням у водойми.

Середнє водоспоживання в Норвегії становить 200 літрів на добу на людину. Всього в країні працює близько 1600 станцій водопідготовки, що забезпечують питною водою 90% населення, в той час як решта 10% використовують приватні свердловини. З 1600 станцій 1100 перебувають в комунальному господарстві, 400 - малі локальні станції водопідготовки, якими володіють водокористувачі, і ще 100 забезпечують водою дачні території.

Основне джерело водопостачання в країні - поверхневі води озер і річок, і тільки 10% водопостачання здійснюється з артезіанських свердловин. Домогосподарства споживають 41% підготовленої води, тоді як на промисловість припадає лише 25%. Незважаючи на хороший рівень технічного стану інфраструктури, втрати в системах водопостачання сягають 32%.

Цікавий факт - станцій очищення стічних вод в країні більше, ніж станцій водопідготовки. Так, їх налічується 2700 на комунальній власності і покривають вони 84% населення. Решта 16% використовують малі локальні системи очищення стічних вод, яких налічується 330 000.

Таким чином, не щільно населена Норвегія є прекрасним прикладом країни, де локальна водопідготовка і водоочищення займають суттєву частку у водопостачанні та очищенні стічних вод, забезпечуючи при цьому високу ефективність процесів очищення.
Один із фундаментальних принципів водного менеджменту - виключення або мінімізація відходів. Так, в Норвегії весь шлам станцій очищення стічних вод використовуються як безпечне та ефективне добриво у сільському господарстві та озелененні.
Водна інфраструктура Норвегії на сьогоднішній день оцінюється приблизно в 130 млрд євро, 90% з яких припадає на трубопроводи. Однак уряд планує збільшити цю суму до 2030 року за рахунок інвестицій в обсязі 60 млрд євро, які будуть витрачені на підвищення якості питної води, стічної води та шламу, адаптації систем очищення до кліматичних змін, нарощування продуктивності і підвищення відновлюваності природних водних ресурсів.
Гроші на розвиток водної інфраструктури надходять зовсім не з продажу нафти, як дехто думає, а з комунального бюджету, який наповнюється платежами за водопостачання та водовідведення. Так, в середньому, кожне домогосподарство платить за водопостачання та водовідведення близько 850 євро в рік. Однак багато муніципалітетів вже сьогодні наголошують на необхідності підняття плати за воду, щоб наступним поколінням не довелося платити в десятки разів більше через термінову необхідність капітальних ремонтів.
Заводи очищення води в Норвегії часто розташовані в підземних тунелях. Вхід на один з таких заводів

Водне господарство Норвегії - вдалий приклад слідування принципам інтегрованого управління водними ресурсами, який полягає у пошуку всіх можливих джерел води, прив'язці міжгалузевих інтересів і всіх рівнів ієрархії водокористування, широкому залученні всіх водокористувачів та раціональне використання водних ресурсів, що забезпечує екологічну безпеку і стабільність водопостачання суспільства і природи. Простіше кажучи, це мистецтво подати необхідний обсяг води необхідної якості в потрібне місце і час при організованому використанні ресурсів для надання та оплати водогосподарських послуг. Цьому мистецтву легко навчитися, якщо слідувати методикам водного менеджменту і хорошим прикладам розвинених країн.