МОДЕРНІЗАЦІЯ ВОДОКАНАЛУ: КРОК ЗА КРОКОМ

24 вересня 2019 р.
 

Євген Кунь

В усі часи міста будували у прив’язці до річок, і коли річки пересихали, життя в містах згасало. Вода – це питання безпеки, стандарт якості життя містян та економічний розвиток міста. Вода і сьогодні є ключовим ресурсом. Немає резерву водопостачання виробництв – немає самих виробництв, робочих місць, податків, а отже і міста як такого.

Без нормальної системи централізованого водопостачання та водовідведення міста не тільки не можуть існувати, але й планувати свій подальший розвиток. За рідкісним винятком ситуацію на українських водоканалах можна назвати поганою або дуже поганою. Для більшості водоканалів середня втрата води під час доставки до споживача складає 30-50%. Це результат зношеності труб і відсутності системної модернізації інфраструктури, збудованої ще в 50-70-ті роки минулого століття; відсутності у водоканалів механізмів та важелів впливу на крадіжку води.

Станом на сьогодні компанія Interprojekt GmbH вже виконала десятки проектів з реконструкції та модернізації підприємств водопостачальної та каналізаційної галузі: від короткострокових проектів по встановленню новітнього енергозберігаючого обладнання до створення систем обліку та диспетчеризації великих водоканалів. Проаналізувавши галузь, ми поділяємо потреби водоканалів на три ключові складові:

1) технологічна модернізація, яка потребує потужного інвестування,

2) управлінська модернізація, яка за рахунок якісного менеджменту може зробити бізнес-процеси на водоканалі більш ефективними, що надалі призводить до набуття більшої фінансової сталості і можливості знайти власні ресурси на реінвестування.

3) якісний облік ресурсів та інвестування встворення ГІС (геоінформаційних систем). Сьогодні наша команда здійснює не тільки технічний аудит, а й загальну оцінку діяльності водоканалів: фінансової, управлінської тощо.

ПРОЕКТИ КОМАНДИ ФАХІВЦІВ INTERPROJEKT GMBH

Модернізація насосної станції № 2 (м. Житомир)

Водоканал споживав 40 млн кВт електроенергії на рік. Але для забез - печення роботи водоканалу потріб - но близько 50-60% від цієї цифри. Проаналізувавши енергозатратність обладнання, разом з керівництвом водоканалу було прийнято рішен - ня по модернізації насосної стан - ції. Наша інженерна команда піді - брала енергоефективне обладнан - ня, замінила насосне обладнання. Також було побудовано приміщен - ня електрощитової та встановле - ні там сучасні високовольтні час - тотні перетворювачі для керуван - ня новим насосним обладнанням. Даний проект дає можливість водо - каналу економити на електроенергії. «Після встановлення частотних пере - творювачів, ми подаємо рівно стільки води, скільки потрібно споживачам із необхідним тиском, не турбуючись при цьому, що втратимо зайву елек - троенергію. Це частотне регулюван - ня дозволяє економити чималі кошти. Ми бачимо економію близько 12 млн грн. на рік. За перші три місяці роботи частотних перетворювачів ми заоща - дили 31% електроенергії», – коментує ефективність проекту директор КП «Житомирводоканал» Андрій Нікітін.

Виготовлення та встановлення 148 прибудинкових вузлів обліку води з дистанційною передачею даних (м. Житомир)

Більшість водоканалів недоотримують прибуток через відсутність прибу - динкових лічильників. Керівництвом Житомирського водоканалу було прийнято рішення про зменшення втрат не облікованої води за рахунок встановлення сучасних прибудинко - вих лічильників. Хоча цей проект не є складним, але він дуже наявно пока - зує можливості обліку. Цей проект фінансувався коштом міста, було про - інвестовано 5 млн гривен. В результаті виконання цього проекту ріст реаліза - ції води виріс на 35%.

Реконструкція 4 ВНС з застосуванням енергоефективного обладнання (смт Коцюбинське, Київської обл.)

Особливість радянських комунальних підприємств у тому, що вони майже завжди розраховані на велику потужність, навіть в маленьких містах. Потужність обладнання іноді перевищує потребу в п›ять разів. У 2017-2018 роках на чотирьох насосних станціях в Коцюбинському було замінено насосне обладнання та обв’язка насосів коштом місцевого бюджету. Середній ефект від проекту – до 30% економії електроенергії.

Реконструкція каналізаційнонасосної станції (КНС) (м. Житомир)

Реконструкція КНС, другої в місті за обсягом стоків, що перекачуються. На початку проекту стан об’єкту становив загрозу для екології міста, тому потрібно було негайно приймати рішення. Після проведення технічного аудиту перш за все було замінено старе обладнання на нове енергоефективне. Були демонтовані і замінені на нові старі іржаві труби та колектори, встановлена нова запірна арматура, а також сучасна система автоматизації з використанням частотних перетворювачів і плавного пуску. Для цього проекту було вироблено та встановлено дві установки компенсації реактивної потужності. Обсяг інвестицій в проект склав 7,2 млн гривень, що зараз дозволяє зекономити до 28% електроенергії в місяць.

Реконструкція 5 КНС з встановленням енергоефективного обладнання, (м. Нововолинськ, Волинська обл.)

В рамках системної роботи по модернізації Нововолинського водоканалу були реконструйовані п›ять каналізаційно-насосних станцій. Було прораховано та підібрано обладнання необхідної потужності та класу енергоефективності, повністю замінена система обв’язки насосів, напірних колекторів. А також замінена система вентиляції, встановлена нова електросилова частина та автоматика. Сума інвестицій склала близько 20 млн гривень (кошти Світового банку). Очікувана окупність 2-3 роки.

ЧОГО НЕ ВИСТАЧАЄ ДЛЯ СИСТЕМНОЇ МОДЕРНІЗАЦІЇ?

За останні два десятиріччя не з’явилося жодної державної інституції, яка б системно розвивала галузь ЖКГ, накопичувала інженерні знання, стежила за світовими технологіями в цій галузі, підвищувала рівень професіоналізму інженерів, що працюють в індустрії. Житлово-комунальний сектор кинутий напризволяще. Але без якісної інфраструктури містам складно планувати розвиток, залучення інвестицій, конкурувати за населення, бути привабливими для креативного класу. Без успішних міст не буде успішної країни. Без якісної інфраструктури не буде нової економіки і добробуту містян.

Мешканці міста в цьому процесі мають відіграти свою роль. Ми повинні забажати, відчути потребу чистої води в крані, а не тільки низьких тарифів на послугу.

Чиста вода не може бути дешевою. Принаймні, з нашою інфраструктурою. Для цього треба подолати досить довгий шлях. Треба всім набратися терпіння і починати діяти.

Коментарі

Дивись також
 
Популярні