ВОДА ДЛЯ СТАЛОГО ЗРОСТАННЯ

4 квітня 2017 р.
 

Оксана Денис,

головний координатор конкурсу «Всеукраїнський юнацький водний приз»

 

Три надзвичайно важливих події супроводжують кожного року Всесвітній водний тиждень. Це учення нагород «Стокгольмський водний приз» (Stockholm Water Prize), «Стокгольмська промислова водна нагорода» (Stockholm Industry Water Award) та «Стокгольмський юнацький водний приз» (Stockholm Junior Water Prize). Цього року юнацький приз отримали три студентки із Таїланду. Про інші заходи та здобутки Всесвітнього водного тижня читайте у статті.

Вода, як головний чинник сталого розвитку, стала вже невід’ємною темою для обговорення на Всесвітньому водному тижні (#World Water Week 2016), який цього року проходив з 26 серпня по 1 вересня у Стокгольмі, Швеція. Тому не випадково цьогорічний вод-ний конгрес проходив під гаслом «Вода для сталого зростання» і вітав у Стокгольмі 3,100 учасників з більш ніж 120 країн світу. Реалізація Цілей стало-го розвитку (Sustainable Development Goals, SDG), в тому числі цілі, що стосуються води (Ціль № 6), була одним з ключових питань, які обговорювалися високого рівня політиками, фахівцями водної галузі, дослідниками, науковцями, представниками громадських організацій та бізнесу.

«Сьогодні час перетворити наші зобов’язання в дію», – цією короткою фразою міністр закордонних справ Швеції визначила ключові завдання, які стоять перед усією світовою спільно-тою на відкритті конгресу. Ще одна промовиця, цьогорічний лауреат Водного призу проф. Джоан Б. Роуз, на підтримку цієї тези в кінці своєї доповіді наголоси-ла: «Ми знаємо, що і як робити. Сьогодні ми потребуємо політичної волі, людського капіталу і фінансових ресурсів».

 «Ми маємо всі інструменти для того, щоб робити нашу воду чистою – знання, технології, ресурси. Треба тільки діяти, як на локальному, так і на глобальному рівнях», – таку думку висловив і головний науковець відділу захисту довкілля ООН Жаклін МакГлейд на одному з засідань, присвяченому поширенню (а це більш як на 50%) забруднення водних ресурсів на 3 континентах – в Африці, Азії та Латинській Америці. Семінар був присвячений програмі UNEP (United Nations Environmental Program) і визначив план дій зі зниження захворюваності, покращення якості харчових продуктів і підвищення економічного розвитку країн.

Протягом тижня на всіх засіданнях, семінарах, круглих столах акцент ставився на реалізації поставлених завдань і конкретних діях, особливо на місцевому рівні та у містах, виходячи із результатів глобальних дискусій і переговорів, які призвели до прийняття SDG і Паризької кліматичної угоди в 2015 році. Виконавчий директор SIWI Торгні Гольмгрен на відкритті конгресу зазначив: «Для досягнення SDG міські та місцеві органи керівництва відіграють вирішальну роль. Крім того, важливо, щоб громадянське суспільство, бізнес та соціальні служби вчилися один у одного, створювали розумні, життєздатні і стійкі партнерські відносини». Це було підкреслено і міністром довкілля Швеції Кароліною Ског: «Вода є загальним ресурсом і спільною відповідальністю. Приватний сектор відіграє дуже важливу роль. Він має компетенцію, технології і можливість інвестувати. Відповідальне споживання води є економічною перевагою і окупиться як для стійких бізнес-моделей, так і для нових інновацій».

Цього року Всесвітній водний тиждень дав можливість зустрітися ключовим учасникам і підбити підсумки прогресу на шляху до SDG і Паризької кліматичної угоди з точки зору води. Учасники конгресу домовились забезпечити моніторинг стану водних ресурсів в глобальних масштабах у процесі розвитку до 2030 року та щорічне оновлення даних.

Водний тиждень також привітав представників Групи високого рівня з проблем води, яка була створена на початку цього року Генеральним секретарем ООН Пан Гі Муном і президентом Світового банку Джимом Кімом з метою сприяння досягненням SDG, пов’язаним з водою. 

Переможниці конкурсу SJWP 2016 – три тайські студентки: Сурепорн Тріфетпрапа, Тідарат Ф’янчат і Каньяна Комкла та Принц Швеції Карл Філіп. Фото Jonas Borg, siwi-mediahub.creo.se

Представники групи ефективно попрацювали на конгресі, беручи участь у панельних засіданнях та круглих столах, та отри-мали потрібну їм інформацію.

«Ми повинні продовжувати фокусуватися на воді в якості головного чинника для виконання порядку денного SDG до 2030 року і домагатися тіснішої інтеграції води в глобальний порядок клімату», – сказав Карін Лексен.

Абделадім Лафі, Верховний комісар з майбутнього COP22 (22-й Конференції Сторін Конвенції про зміну клімату) і Верховний комісар з водних ресурсів, лісового господарства та боротьбі з опустелюванням в Марокко, на заключному засіданні висловив сподівання, що в той час як COP21 в Парижі була «історичним поворотним моментом, дипломатичним успіхом, то наступна COP22 буде конференція реалізації».

«Зміна клімату є проблемою для нашого покоління. Існує велика потре-ба у визначенні ризиків і вразливості. Профілактичні заходи завжди є більш економічно ефективними, ніж подолання наслідків», – підтримуючи його, зауважила міністр довкілля Швеції Кароліна Ског.

Протягом тижня зміни клімату також обговорювалися у зв’язку з голодом у країнах Африки на південь від Сахари. Підсумовуючи, професор Малин Фалькенмарк (SIWI) наголосила, що збір дощової води, інші методи «зеленого» управління водними ресурсами вкрай необхідні для боротьби з голодом в країнах Африки на південь від Сахари і досягнення SDG. Разом з іншими фахівцями з водних ресурсів і клімату вона закликала до використання найновіших під-ходів та технологій, до Ініціативи «зеленої» води в Африці.

Традиційно під час Всесвітнього водного тижня відбулося вручення двох престижних нагород. У вівторок, 30 серпня нагороду в конкурсі «Стокгольмський юнацький водний приз» (Stockholm Junior Water Prize, SJWP) з рук Принца Швеції Карла Філіпа молодшого отримали учасники з Таїланду. У середу, 31 серпня, в міській ратуші Стокгольму Королем Швеції Карлом XVI Густавом була вручена нагорода «Водний приз» (Water Prize) професорові Джоан Б. Роуз із США за її значний внесок в сфері глобальної громадської охорони здоров’я.

«Водний приз» – це дуже престижна світова відзнака, своєрідна Нобелівська премія в галузі води. Міжнародний комітет з призначення призу так обґрунтував своє рішення: «Здавалося б, що може бути спільного між мікробіологією води, її якістю та громадською охороною здоров’я, як в теорії, так і на практиці? Світ подарував нам кілька людей, які можуть вирішувати зростаючі і мінливі виклики до чистої

 

 

Марія Крокіс, переможниця національного етапу конкурсу «Всеукраїнський юнацький водний приз». Фото Jonas Borg, siwi-mediahub.creo.se

 

 

 

 

 

 

води і здоров’я, починаючи від науки як витвору мистецтва, через спеціалізовані і оригінальні дослідження, з наступним переходом до професій-ного розповсюдження та ефективно-го лобіювання у законодавчій сфері, серед впливових практиків, одночасно підвищуючи загальний рівень поінформованості серед населення. Джоан Роуз є яскравим прикладом цієї надзвичайно рідкісної „суміші талантів“».

Джоан Роуз є широко відомим авторитетом в світі як дослідник мікроорганізму Cryptosporidium. У 1993 році в Мілуокі (США) від най-більшої епідемії кишкового паразита Cryptosporidium постраждало більше 400 000 чоловік, які захворіли від забрудненої питної води; 69 з них померло. Cryptosporidium, який існує як у людей, так і у тварин, не може бути знезаражений хлором і живе протягом декількох місяців.

Професор Роуз і її команда, яку вона називає «водні детективи», почала досліджувати спалахи захворювань, пов’язаних з водою в усьому світі, щоб визначити, яким чином вони можуть бути зупинені, і як їм запобігти. Вона була першою людиною, яка виявила і оприлюднила значне поширення Cryptosporidium в системах водопостачання в 1988 році.

«Більше двох мільярдів осіб досі не мають адекватних санітарних умов, а також понад мільярд людей не мають доступу до безпечної питної води. Сотням тисяч смертей від діарейних захворювань щороку можна було б запобігти шляхом поліпшення водопостачання, санітарії та гігієни. Джоан Роуз, наш водний герой, є маяком світла в пошуках забезпечення кращого, більш здорового життя для нинішнього і майбутніх поколінь», – сказав виконавчий директор SIWI Торгні Гольмгрен.

Професор Роуз відіграла ключову роль у створенні в 2004 році ВООЗ Стандарту з питної води, встановлюючи нову парадигму ВООЗ, очолювала Міжнародну програму ЮНЕСКО в досягненні цілей у галузі управління ресурсами і створення потенціалу для держав-членів. Вона очолює групу в рамках Міжнародної асоціації з водних ресурсів для забезпечення розуміння і включення оновлених стандартів на державному та національному рівні по всьому світу. Її досвід у справі виявлення і визначення пріоритетності питань якості води призвів до кодифікації договору якості вод Великих Озер. Вона очолює відділ водного аудиту впливової Ради з комунальних питань в Сінгапурі; Канада і Корея також хотіли б бачити її керівництво у себе. Використовуючи сучасні технології, вона створила онлайн-колектив зі 140 вчених у рамках проекту Global Water Pathogens Project.

«Стокгольмський юнацький водний приз» в цьому році був особливий – відзначав своє 20-річчя. Щороку конкурс «Стокгольмський юнацький водний приз» об’єднує в світі молодих вчених, щоб заохотити їх постійний інтерес до води і довкілля. В цьому році тисячі учасників у країнах по всьому світу брали участь в національних конкурсах, де виборювали можливість представляти свою країну на міжнародному фіналі під час Всесвітнього водного тижня в Стокгольмі, куди з’їхались команди з 29 країн. Україна бере участь у міжнародному конкурсі вже дванадцятий раз, і цього року країну представляла учениця Львівського технологічного ліцею Марія Крокіс, яка привезла у Стокгольм роботу «Система стабілізації рівня води в річках».

Конкурс проходив чотири дні і супроводжувався цікавою пізнавальною програмою, серед заходів якої – технічна екскурсія на підприємство XYLEM, спонсора конкурсу, участь в урочистій церемонії вручення «Водного призу» в Стокгольмській ратуші та у королівському банкеті, екскурсія містом. Перемогу здобула робота з Таїланду, і Принц Швеції Карл Філіп вручив приз на церемонії нагородження трьом тайським студенткам: Сурепорн Тріфетпрапа, Тідарат Ф’янчат і Каньяна Комкла, – за інноваційний пристрій збирання та утримування води, який імітує збирання і утримування води в рослинах бромеліад (Aechmea aculeatosepala). Найдосконалішим творцем є природа, і, демонструючи це, дівчатка і були удостоєні цієї престижної водної нагороди.

Розглядаючи ефективність природного збору води рослинами, особливо з точки зору форми рослин, дівчата сконструювали пристрій, який імітує збирання води рослиною бромеліад. Встановивши експериментальний зразок пристрою на каучуковому дереві плантації, юні дослідники з’ясували, що вологість ґрунту під цим деревом перевищує вологість ґрунту під іншими деревами на 17,65%, а продуктивність збільшується на 50–57%.

Переможці вразили міжнародне журі, зокрема, своїм творчим підходом, унікальною працьовитістю, ентузіазмом і справжньою пристрастю до води. «Темою 2016 року Всесвітнього водного тижня є вода для стійкого зростання. Переміг проект, який передбачає безпечне використання води для життя в сільських районах, використовуючи елегантну технологію, яка виглядає просто, але за цією красою ховається її складність! Проект є завершеною роботою від ідеї до практичного її застосування», – так обґрунтувало журі свій вибір.

«Модель вже довела свою дієздатність, і наразі виготовлена її робоча версія, яка проходить випробування в польових умовах. Незабаром сотні фермерів зможуть користуватись цим винаходом і мати дешевий і простий пристрій для збору і зберігання води», – розповіли дослідники у інтерв’ю. На питання про те, що б вони хотіли робити у подальшому, щоб продовжити роботу над проектом, Сурепорн Тріфетпрапа сказав: «Я буду використовувати цю ідею, щоб зменшити бідність в нашому суспільстві».

«Робота студентів з Таїланду демонструє, що для реального прогресу в досягненні цілей сталого розвитку ми повинні почати на місцевому рівні. Це дуже хороший приклад того, як просте і розумне рішення масштабується не тільки на всю країну, але й може бути застосовано у всьому світі», – сказав Торгні Гольмгрен, виконавчий директор SIWI, вітаючи переможців на церемонії вручення нагороди.

«Більше двох мільярдів осіб досі не мають адекватних санітарних умов, а також понад мільярд людей не мають доступу до безпечної питної води».

Крім головної нагороди, дипломом була відзначена і робота з Мексики, яку представили студенти Габріель Девід Алехандро Трухільо, Юніс Янелі Масероса Гаона і Карлос Кастелланос Домінгес. Їхній проект – локальна установка очищення стічних вод – складається з каскаду ємностей, одна з яких – біоплато, в наступній перед-бачено процес електрофокуляції, а завершує каскад традиційна система очищення. Це дає можливість використовувати отриману на виході воду для сільськогосподарських робіт і для побутових цілей, таких як ванна кімната, душ чи мийка.

«Ця робота націлена на побудову і експлуатацію такої системи, яка добре відома, але рідко реалізується. Це доступне, просте і практичне рішення. Вибір місцевих рослин, раніше недооцінених, зробив це нововведення економічно ефективним для реалізації, і в той же час з наукової точки зору складним», – обґрунтувало журі своє рішення.

Ми запитали учасницю міжнародного конкурсу Марію Крокіс про її враження від конкурсу, і ось що вона нам відповіла: «Поїздка у Стокгольм була дуже мотивуючою. Знайомство з учасниками, членами журі, організаторами, спонсорами, з королем, королевою та принцом Швеції – усе це залишило незабутні спогади, які подарувала мені участь у цьому конкурсі. Учасники із різних країн світу були частинками їхніх держав, що склало враження, ніби ти побував у 27 країнах за 4 дні. Я здобула нових друзів і дуже сподіваюсь, що ми ще зможемо всі зустрітися. Крім того, для мене це було незамінним досвідом».

Отже Всесвітній водний тиждень закінчився. Ключова теза, визначена на заключному пленарному засіданні, є такою: вода має бути визнана головним чинником успішної реалізації Порядку денного сталого розвитку до 2030 року, а також Паризької кліматичної угоди у всьому світі.

У 2017 році Всесвітній водний тиждень, який відбуватиметься з 27 серпня по 1 вересня в Стокгольмі, буде зосереджений на особливо актуальних в цілому світі темах – воді та відходах і – проходитиме під гаслом «Вода і відходи – зменшення споживання і повторне використання».

Коментарі

Дивись також
 
Популярні