ВИСТАВКА FILTECH 2016

14 березня 2017 р.
 

Марія Сусь

З 11 по 13 жовтня минулого року в м Кельні (Німеччина) відбулася одна з найважливіших подій в світі фільтрації й розділення середовищ - виставка FILTECH. Щоразу цей захід збирає виробників обладнання, матеріалів, фільтрів, програмного забезпечення з усіх континентів. У 2016 році у виставці взяли участь близько 350 експонентів. Основна увага була приділена системам фільтрації повітря, а також обладнання та матеріалів для їх виробництва. Тема фільтрації рідин, і в першу чергу водоочищення і водопідготовка, була представлена ​​більш скромно, але, разом з тим, можна відзначити досить цікаві продукти-новинки.

Цікаве рішення щодо очищення води від завислих речовин, Fuzzy Filter, представила німецька компанія Bosman. Фільтри даного типу є новим підходом в механічній фільтрації рідин. В якості фільтруючого матеріалу в системах використовуються пластичні кульки з синтетичного волокна діаметром близько 33 мм з високою пористістю. На стадії фільтрації шар цих кульок затискається між двома перфорованими пластинами. Стиснення призводить до зменшення пор матеріалу до 4 мікрон. Відповідно, затримуються всі домішки, розмір яких більше 4 мікрон. На стадії регенерації фільтруючого матеріалу верхня пластина припіднімається, фільтруючий шар розширюється і домішки вимиваються з пор кульок зворотним струменем води з додатковою подачею стисненого повітря. У розширеному стані розмір пор кульок збільшується, що покращує ефективність їх очищення. Потім шар знову затискається і додатково промивається потоком води.

 

Завдяки такій схемі Fuzzy Filter має наступні переваги:

  • висока пористість і механічна міцність кульок забезпечують високі швидкості фільтрації і зворотного промивання (до 100 м/ч);
  • низькі втрати фільтруючого матеріалу;
  • висока міцність і хімічна стійкість кульок;
  • дешевизна і тривалий термін служби фільтруючого матеріалу.

Продуктивність стандартного модельного ряду Fuzzy Filter становить 19-450 м3/год. Для отримання систем більшої продуктивності використовують кілька стандартних модулів, об'єднуючи їх в каскади. Таким чином, Fuzzy Filter можуть ефективно використовуватися для очищення стоків, очищення води в охолоджувальних водооборотних циклах, предочищенні води перед іншими стадіями фільтрації (наприклад, зворотним осмосом) або знезараження (наприклад, видалення механічних домішок перед УФ-знезараженням).

На сьогоднішній день Fuzzy Filter успішно використовуються для очищення стоків в Європі, Канаді та США.

Окрему увагу на виставці було приділено технологіям і продуктам мембранної фільтрації, зокрема використанню керамічних мембран. Вельми перспективне рішення із використання дискових керамічних мембран було запропоновано компанією Kerafol (Німеччина).

В основі запропонованої технології «Дискової роторної фільтрації» лежить використання дискових керамічних мембран. Особливістю технології є те, що в ході фільтрації диски постійно обертаються за допомогою електричного приводу. Обертання дисків запобігає осіданню і налипанню частинок на поверхні мембран (обростання) і, тим сам, дозволяє тривалий час зберігати ефективність фільтрації і зменшити частоту хімічних промивок мембран.

Розмір дисків може варіюватися: 15, 30 або 37 см в діаметрі, що відповідає площі фільтрації відповідно 0,036, 0,14 і 0,2 м2. Для збільшення поверхні фільтрації диски об'єднують в модулі від 10 шт. Крім того, доступні два види дисків за розміром пор: ультрафільтраційні (розмір пор від 80 до 5 нм) і мікрофільтраційні (розмір пор від 2 до 0,2 мкм).

Найбільш перспективною сферою застосування технології, безумовно, є очищення стічних вод. Разом з тим, не менш ефективно керамічні дискові мембрани можуть використовуватися в харчовій (виробництво вин, соків) і хімічній галузях промисловості, нафтопереробці.

Сьогодні на базі цієї технології були створені і використовуються модульні установки для очищення стоків Grundfos BIOBOOSTER із продуктивністю 100–1000 м3/добу.

Компанія BLÜCHER (Німеччина), виробник сорбційних матеріалів для очищення різних середовищ, представила альтернативний активованого вугілля сорбент SARATECH для видалення хлору.

Сорбент являє собою однорідні сферичні гранули полімерної природи з високою активною поверхнею і механічною міцністю. Представлені результати випробувань сорбенту показали, що SARATECH ефективно видаляє хлор в широкому діапазоні температур, рН і може використовуватися в значно менших кількостях, в порівнянні з активованим вугіллям, при незмінно високій ефективності. Довжина шару половинного поглинання хлору для цього сорбенту становить 1,05 см, що на 75% нижче, ніж у стандартно використовуваного вугілля. Крім того, на відміну від вугілля, SARATECH має високу міцність, не утворює пилу.

Хотілося б також відзначити фільтруючі середовища з целюлозного волокна компанії J. Rettenmaier & Söhne (Німеччина).

Компанія пропонує широкий асортимент органічних фільтруючих волокон для намивних фільтрів, що застосовуються в різних сферах: водопідготовка, очистка стоків, фармацевтика, харчова промисловість та ін.

Суть застосування цих компонентів нічим не відрізняється від традиційно використовуваних мінеральних - перліту і кизельгура, а саме: після попереднього замочування і додавання в систему вони формують на фільтруючій пластині захисний шар з високорозвиненою поверхнею. Цей шар затримує завислі речовини і механічні домішки, тим самим, запобігаючи забивання фільтруючих поверхонь і зберігаючи високі швидкості фільтрації.

Разом з тим, завдяки волокнистій структурі, а також високій пористості органічні фільтруючі волокна, в порівнянні з мінеральними, дозволяють скоротити витрату добавок до 70%, домогтися більш високої пропускної здатності і збільшити термін служби фільтра. Крім того, утилізація відпрацьованих волокон не викликає особливих проблем - вони можуть використовуватися як корм, добрива або спалюватися після брикетування і сушки.

В рамках виставки також проходила науково-практична конференція, на якій особливу увагу було приділено математичному моделюванню процесів фільтрації. Компанія Math2Market (Німеччина) представила програмне забезпечення, що дозволяє моделювати процеси фільтрації різних середовищ (повітря, вода, нафта) з використанням широкого ряду фільтруючих матеріалів, а також прогнозувати характеристики вже готових фільтрів: розмір і розподіл пор, перепад тиску, термін служби. Даний софт істотно спростить і зробить розробку нових фільтраційних продуктів більш ефективною.

Коментарі

Дивись також
 
Популярні