Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration

Конкурс «Всеукраїнський юнацький водний приз»
є національним етапом міжнародного змагання молоді «Стокгольмський юнацький водний приз», яке з 1997 року проводить Стокгольмський Міжнародний Водний Інститут під час щорічного міжнародного водного конгресу «Світовий водний тиждень» (World Water Week).

Національні етапи конкурсу проходять у понад 40-ка країнах світу. В Україні конкурс проходить з 2004 року. За ці роки у конкурсі прийняло участь близько двох тисяч юних науковців з усіх областей України, шістнадцять переможців національного етапу мали честь представляти Україну на міжнародному фіналі конкурсу Стокгольмський Юнацький водний приз (SJWP) в Стокгольмі.

Основні критерії визначення переможця – самостійність виконання,глибина досліджень і новизна запропонованого технічного рішення

Переможець міжнародного фіналу одержує у нагороду 15 000$, блакитну кришталеву краплю та диплом з рук Її Королівської Високості КронПринцеси Швеції Вікторії, яка патронує конкурс з моменту його започаткування.
Це свого роду нобелівська премія юним дослідникам води.

Головна мета конкурсу – залучити якнайбільше дітей до вирішення проблем забруднення водних ресурсів, нестачі питної води, раціонального її використання, об'єднання інтелектуальних та творчих здібностей молоді для розробки інноваційних рішень теперішніх і майбутніх проблем з водою. Конкурс відкритий для всіх проектів, які стосуються водної тематики. У конкурсі можуть брати участь дослідники віком від 15 до 20 років: учні ЗОШ та студенти коледжів.

> 1500

проектів

> 2000

учасників

18

національних етапів

18

міжнародних фіналів SJWP (Стокгольм, Швеція)

Спонсори та партнери

Організатор конкурсу в Україні:
Всеукраїнське водне товариство «WaterNet»

Генеральний спонсор: ТОВ «НВО «Екософт»

Конкурс проводиться у співпраці з НТУУ «КПІ ім. Ігоря Сікорського», Міністерства освіти і науки України, Міністерством екології та природних ресурсів, ПАТ «АК «Київводоканал», Всеукраїнською асоціацією «Укрводоканалекологія», Національним еколого-натуралістичним центром, КП «Водно-інформаційний центр», ДП «НДКТІ міського господарства».

Illustration
Illustration

Запрошуємо до участі в конкурсі«Всеукраїнський юнацький водний приз 2024» молодих дослідників

Відгуки про конкурс

Illustration

Проекти учасників конкурсу «Всеукраїнський юнацький водний приз 2020», були спрямовані на вирішення важливих проблем покращення екологічного стану довкілля та збереження водних ресурсів. Роботи мали різний рівень виконання, однак всі однаково цікаві. Проекти, що вийшли у суперфінал, відрізнялись від інших більшим рівнем уваги до деталей, більш глибокою проробкою перспектив, а також кращою презентацією своєї роботи. Це і розробка енергозберігаючих систем очищення водойм, і отримання реагентів водоочищення з відходів промислових виробництв, і створення простих та швидких способів для визначення важких металів у воді, і застосування результатів аерокосмічних досліджень для аналізу антропогенного впливу та прогнозування можливих наслідків. Переможцем конкурсу став проект створення портативних теплиць, автор якого зміг, використовуючи достатньо відомі речі, запропонувати досить цікаві ідеї, чудово розібратись в існуючих аналогах, показати перспективи своєї розробкиі головне, продумати її подальший розвиток, що і стало врешті решт запорукою отримання Гран Прі.
Онлайн формат проведення заходів за останні пару місяців став для більшості з нас вже вимушеною необхідністю. Звісно, особливість проведення цьогорічного конкурсу вимагала від учасників значного нервового напруження, адже завжди хочеться розповісти про свою роботу якомога більше, але цілком об'єктивні обмеження формату проведення вимагали дуже стислого викладення головних ідей. Відчувалась недостатність «живого» спілкування, і не всі учасники могли в такому форматі продемонструвати переваги своїх робіт. Проте реалізація конкурсу в дистанційному режимі дозволяє прийняти участь конкурсантам з різних за віддаленістю та розміром населених пунктів країни, не вимагає витрат часу на транспортування макетів розробок та попереджає ймовірність їх псування. Тому такий спосіб проведення конкурсу цілком виправданий в деяких випадках та може бути в подальшому використаний як проміжний етап конкурсу.

Косогін Олексій Володимирович

Голова журі «ВЮВП 2020», заступник декана ХТФ з навчально-виховної роботи, к.т.н., доцент каф. технології електрохімічних виробництв НТУУ «КПІ ім. Ігоря Сікорського»

Illustration

У ВЮВП я, як науковий керівник, беру участь з 2013 року. За ці роки мої учні представили 36 проектів вже безпосередньо у Фіналі конкурсу. Більше половини цих проектів було відзначено Журі конкурсу, зокрема й участю у Суперфіналі. Троє учасників стали переможцями конкурсу: Швайка Зеновія (2013), Крокіс Марія (2016), Лівочка Анастасія (2017).
Зважаючи на те, що ми привозимо в середньому по п'ять проектів на рік, можна легко здогадатися, що цей конкурс дуже подобається. Головна відмінність цього конкурсу від інших – професіоналізм журі. Усі вони фахівці-практики, а не «теоретики», тому рішення журі ВЮВП завжди зрозумілі та прозорі. Це не означає, що
я завжди і з усім погоджуюсь — але це вже питання «смаку», а не професійної етики.

Організація конкурсу також завжди на висоті. Тому всі учасники нашого науково-технічного гуртка хочуть роботу «щоб щось із водою та потім їхати на Водний приз». На мою думку, це і є найкраща характеристика конкурсу.

Що ж до побажань, то перш за все хочу зазначити, що у Стокгольмі, на фіналі SJWP, учасники представляють передусім свою державу, а потім лише себе. Тому я бажаю WaterNet як НАЦІОНАЛЬНОМУ організатору конкурсу всілякої підтримки від нашої держави, авторитет якої WaterNet зміцнює на найвищому рівні протягом цих років.

Віктор Колдун

Завідувач науково-дослідної лабораторії ресурсно-методичного центру «ШКТ-ЛТЛ», м. Львів

Illustration

Ecosoft вже більше 10 років є спонсором конкурсу «Всеукраїнський юнацький водний приз». Такі заходи виховують у молоді екологічну свідомість, почуття відповідальності за раціональне природокористування. Учасники в своїх роботах розглядають дуже серйозні теми, як наприклад, проблема забруднення поверхневих джерел води чи безпеки питної води. Зокрема, роботи фіналістів вже частіше мають практичний характер та можуть в подальшому використовуватись для покращення стану питної води та раціонального використання водних ресурсів не лише в Україні, але й в світі. Підтримка юних науковців у таких проектах є дуже важливою. Адже ми віримо, що серед них – майбутні наукові лідери України. Вони мають розуміти, що їхня праця та старання не проходять даремно. Такі конкурси повинні надихати дітей на майбутні відкриття і досягнення. Тому Ecosoft і надалі обов'язково буде підтримувати «Всеукраїнський юнацький водний приз» і його учасників.

Мудрик Ростислав

Директор Департаменту розвитку бізнесу ТОВ «НВО «Екософт»

Illustration

Чесно кажучи, конкурс дуже сподобався, незважаючи на онлайн формат, — все пройшло чітко і лаконічно. Краще, звичайно, оффлайн, так як спілкування в живу нічого не замінить. Був би оффлайн зміг би захиститися ще краще і продемонструвати модель. Але вийшло начебто і так не погано:). Не очікував на перемогу, але, коли потрапив в суперфінал і побачив краплю — захотів перемогти! Тому на захист в суперфіналі готувався — витратив час на додаткові розрахунки і дійшов висновку, що моя модель реально економить воду і це може стати новою тенденцією в економному споживанні води, презентував і вийшло! Дуже сподобалося отримувати фідбек від членів журі, це дійсно максимально цікаво. Тож готуюсь тепер до міжнародного фіналу в Стокгольмі!

Бєлоус Олег

Учень 11 класу Херсонського фізико-технічного ліцею, проект «AI FRESH STATION» — платформа для вирощування еко-зелені» (відзнака Гран-прі)

Illustration